Neopor i Styrodur koncernu BASF

Neopor i Styrodur koncernu BASF
Na trwających w ubiegłym tygodniu targach Budma w Poznaniu koncern BASF przedstawił tworzywa sztuczne znajdujące uznanie w budownictwie.

Pokazane na targach nowoczesne rozwiązania BASF, to Neopor, czyli materiał izolacyjny do bezspoinowych systemów dociepleń ścian zewnętrznych oraz dwa nowe typy Styroduru C: typy Neo i HT.

Srebrnoszary Neopor to nic innego jak tylko polistyren do spieniania. Jest to zaawansowana wersja klasycznego materiału izolacyjnego Styropor, który został wprowadzony na rynek ponad 10 lat temu.

Neopor zawdzięcza swój kolor i właściwości cząstkom grafitu, dzięki którym jego właściwości izolacyjne rosną nawet o 20 proc. Cząstki te odbijają promieniowanie cieplne jak lustro, zmniejszając w ten sposób straty cieplne budynku. Materiały izolacyjne wykonane z Neoporu spełniają normy obowiązujące przy budowie budynków pasywnych, a w strefach klimatu ciepłego pomagają również zaoszczędzić co najmniej 30 proc. energii zużywanej do chłodzenia domów mieszkalnych.

W Polsce ten typ polistyrenu jest najczęściej stosowany w bezspoinowych systemach ociepleń ścian zewnętrznych. Jest to niezwykle wygodna i ekonomiczna metoda izolacji cieplnej zarówno nowych, jak i starych budynków. Chroni warstwę wewnętrzną ścian zewnętrznych przed naprężeniami cieplnymi i starzeniem. Ponadto, cieńsze ściany zewnętrzne nowych budynków oznaczają większą przestrzeń mieszkalną. Oprócz dociepleń zewnętrznych, Neoporu używa się również do izolowania stropów dachowych, stropów piwnic, dachów płaskich, a także izolacji akustycznej oraz do produkcji elementów szalunkowych.

Styroduru i Neopor - BASF


BASF poszerzył również swoją ofertę sztywnych płyt z polistyrenu ekstradowanego.

Pierwsza innowacja z tego obszaru to wysokotemperaturowe tworzywo Styrodur HT. Jest ono przeznaczone do wszelkich zastosowań, gdzie izolacja narażona jest na działanie wysokich temperatur. Jego podstawową cechą jest temperatura ugięcia pod obciążeniem rzędu 105 st. C.

Styrodur HT wyjątkowo dobrze sprawdza się na odwróconych dachach płaskich, pod dużym naciskiem, jako izolacja zbiorników gorącej wody. Znajduje wzięcie również w rozmaitych zastosowaniach izolacyjnych w technologii słonecznej oraz jako specjalna izolacja urządzeń gorącej wody narażona na działanie ciśnienia i wilgoci. Konwencjonalne materiały XPS mogą być używane w temperaturze do 75 st. C.

Druga innowacja z dziedziny sztywnych płyt z polistyrenu ekstradowanego to z kolei Styrodur Neo.

W tym przypadku mamy do czynienia z szarą ekstrudowaną pianką polistyrenową (XPS) z cząstkami grafitu. Wykazuje ona nawet o 20 proc. lepsze właściwości izolacyjne niż materiały konkurencyjne.

Inżynierowie BASF dokonali tu dużego postępu jeśli chodzi o skuteczność izolacji. Oto bowiem wprowadzili do XPS rozdrobniony grafit, który pochłania promieniowanie cieplne i odbija je jak lustro.

Firma wynalazła tę technologię w 1995 r. i zdecydowała o jej zastosowaniu w produkowanym przez siebie spienionym polistyrenie o nazwie Neopor. Ze względu na wyższą skuteczność izolacyjną, grubość płyt może zostać odpowiednio zmniejszona. Dzięki temu Styrodur Neo nadaje się szczególnie dobrze do izolowania ścian, podłóg i stropów wewnątrz budynków, ale również mostków termicznych i ścian szczelinowych.

Styrodur C chroni budynki przed gorącem, zimnem i wilgocią od prawie 50 lat. Jego zastosowanie przedłuża żywotność budynków, zwiększa ich wartość i poprawia jakość ich użytkowania. Poszczególne gatunki Styroduru C, w którego wolnych przestrzeniach znajduje się powietrze, różnią się przede wszystkim wytrzymałością na ściskanie.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska