Niemiecka branża maszynowa wciąż silna

Niemiecka branża maszynowa…
Niemiecka organizacja branżowa VDMA podała, że niemieccy producenci maszyn do przetwórstwa tworzyw i sztucznych z optymizmem patrzą w przyszłość, nawet mimo niestabilnej sytuacji geopolitycznej.

- Przewidujemy, że w 2015 roku przychody ze sprzedaży w naszej branży wzrosną o 4 proc. - stwierdził Ulrich Reifenhäuser, przewodniczący VDMA. - Choć jednocześnie oczywiste jest, że aktualne kryzysy światowe znacząco wpływają na odczucia badanych firm.

Na optymizm producentów maszyn może wpływać w pierwszej kolejność stabilny rynek wewnętrzny w Niemczech. Mało tego, bowiem to właśnie na krajowym rynku niemieccy producenci zanotowali w okresie od stycznia do sierpnia br. 20-procentowy wzrost sprzedaży.

Choć zmalała sprzedaż maszyn za granicę, to dobre wyniki sprzedaży odnotowano w przypadku sprzedaży na rynek krajów strefy euro, gdzie wzrost wyniósł 10 proc. Sumarycznie odnotowano 2-procentowy wzrost zamówień, co - zdaniem analityków - powinno się przełożyć na sprzedaż w wysokości 6,7 mld euro, nieznacznie niższą niż w rekordowym ubiegłym roku.

Niewątpliwie wpływ na sytuację branży maszynowej ma ochłodzenie stosunków z Rosją, ale spadek dostaw do tego kraju jest rekompensowany przez zamówienia z krajów UE.

- Niemieckie dostawy za granicę spadły znacząco, o 5,3 proc. w pierwszej połowie roku - powiedział Thorsten Kühmann, dyrektor zarządzający VDMA. - Obraz eksportu zdominowany jest przez negatywne trendy w zapotrzebowaniu ze strony Brazylii, Rosji, Indii, Turcji i Meksyku. Wzrost zamówień ze strony krajów UE zastępuje gwałtowny spadek popytu ze strony firm rosyjskich. Wzrost obserwujemy przede wszystkim ze strony naszych sąsiadów z Europy Wschodniej, a także ze strony przedsiębiorstw z Włoch, Hiszpanii i Portugalii.

Jak zauważa Kühmann, dostawy maszyn do USA i Kanady pozostają na niezmienionym, wysokim poziomie.

Optymistyczne prognozy na 2015 rok opierają się na założeniu, że inwestycje kapitałowe w Niemczech będą rosły oraz że pozytywny trend utrzyma się w USA i w Chinach, dwóch najważniejszych rynkach dla niemieckiej branży maszynowej. Zwłaszcza w przypadku Chin analitycy spodziewają się dalszego wzrostu zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, co powinno pociągnąć za sobą rosnący popyt na wysokiej klasy maszyny do przetwórstwa.

Podsumowując szacunkowe dane dotyczące branży, Thorsten Kühmann zauważył, że o dobrej kondycji niemieckiej branży tworzywowej świadczą nie tylko sukcesy producentów maszyn, lecz także istotne osiągnięcia w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych - w ubiegłym roku poziom recyklingu wyniósł 99 proc.

Czytaj więcej: Wtryskarki 513 Rynek 850