Nowa jakość targów Eurotool

Nowa jakość targów Eurotool…
W dn. 14-16 października odbyła się 19. edycja Międzynarodowych Targów Eurotool oraz 6. edycja targów Blach-Tech-Expo. Wystawa odbywała się po raz pierwszy w nowoczesnych przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego Expo Kraków. W ciągu trzech dni targowych swoją ofertę zaprezentowało blisko 450 producentów i dystrybutorów z Polski oraz z zagranicy, zajmując rekordową powierzchnię wystawienniczą - o 40 proc. większą niż w roku ubiegłym.

Tegoroczną edycję targów odwiedziło 7786 specjalistów z całego świata, w tym przedstawicieli zagranicznych misji gospodarczych - gośćmi targów byli m.in. przedsiębiorcy z Algierii i Francji. Zarówno wystawcy, jak i zwiedzający targi byli pozytywnie zaskoczeni rozmachem przedsięwzięcia oraz prezentowaną ofertą. Uczestnicy targów wysoko też oceniali nową przestrzeń targową.

Kolejny raz dużym zainteresowaniem cieszył się Salon Kooperacji Przemysłowej, który jest największym na polskim rynku spotkaniem kooperantów z zakresu obróbki skrawaniem, przeróbki plastycznej, regeneracji narzędzi, modernizacji maszyn, itp.

Drugiego dnia targów jury przyznało firmom oferującym najbardziej innowacyjne produkty nagrody targów - Smoki Wawelskie.

– Mieliśmy ogromną liczbę zgłoszeń, zdecydowanie większą niż w poprzednich latach - powiedział dr inż. Janusz Wojtyczek, jeden z członków jury. - Na pewno krakowskie Smoki Wawelskie są bardzo ważnym i prestiżowym wyróżnieniem, o które walczy coraz więcej firm. Laureaci z dumą prezentują je na swoich stoiskach. To coraz bardziej prestiżowe wyróżnienie, o które walczy coraz więcej firm.

Wyróżnienia wręczono w czterech kategoriach:
W kategorii obrabiarki główną nagrodę otrzymała firma FANUC Polska, producent zautomatyzowanego stanowiska obróbczego z pośrednim pomiarem wykonywanego detalu. Nagrodę otrzymała także firma Stigal za inteligentny system zabezpieczeń (ochrony) w najszybszych przecinarkach plazmowych oraz firma Marcosta Ryszard Starzec za docieraczkę Lapmaster 15" (producent: Lapmaster International Ltd.).

W kategorii narzędzia główną nagrodę otrzymała firma Fatpol Tools za system wymiennych uchwytów Solidfix w narzędziach napędzanych marki Sauter (producent: Sauter Feinmechanik GmbH). Nagrodzono także firmę Projektowanie i Wdrażanie Systemów Komputerowych, producenta Programu Narzędziownia 3.0.

W kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna główną nagrodę przyznano firmie Aicon 3D Systems GmbH za maszynę współrzędnościową MoveInspect HR.

W kategorii oprzyrządowanie technologiczne nagrodę otrzymała firma Milatec za urządzenie plazmowe Advanced Machines do aktywacji powierzchni oraz firma AEP – Ajan Engineering Polska za głowicę 3DPlus z technologią CAB (producent: Ajan Elektronik Service San).

Ponadto zarząd Targów w Krakowie uhonorował firmy obchodzące w tym roku swoje jubileusze pamiątkowymi statuetkami. Otrzymali je: firma Dialeks (25-lecie), Mat Usługi Informatyczne Sp. j. (20-lecie), Rem-Tech Remigiusz Mądrowski Sp.j. (20-lecie), ZDT Top Poręba Sp. z o.o. (20-lecie), EHT Polska Sp. z o.o. (15-lecie).

Jedną z nowości tegorocznej edycji Targów Eurotool był Salon Automatyki i Robotyki, w którym ofertę prezentowali producenci i dystrybutorzy: robotów przemysłowych, manipulatorów, systemów automatyzacji, komponentów, sterowników i napędów. Świetnie uzupełniał się z nim Salon Technologii CAx, dedykowany inżynierom korzystającym z nowoczesnych narzędzi pracy. Po raz pierwszy w Polsce odbył się także Kongres CAx Innovation.

– Jak na pierwszą edycję, to jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji - powiedział Marek Wyleżoł z Polskiego Stowarzyszenia Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich "ProCAx". - Widać, że młodzi inżynierowie coraz odważniej stawiają na nowoczesne rozwiązania.

Wśród wielu dodatkowych atrakcji programu Targów wymienić należy seminarium dotyczące obróbki cieplnej narzędzi i części maszyn przygotowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Polsko-Węgierskie Forum dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego koncernu ZF oraz Polsko-Niemieckie Forum Inwestycyjno-Kooperacyjne zorganizowane przez Konsulat Niemiec, Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową i Inkubator Technologiczny ze Stalowej Woli.

Dodatkową atrakcją targów była 2,5-metrowa replikę smoka wawelskiego, która została wykonana przez firmę AEP Ajan Engineering Polska, przy wsparciu firmy Remal Sp. z o.o. z Konina, która pomogła w  zalezieniu trudnodostępnego aluminium oraz udostępniła przecinarkę plazmową do wycięcia kształtu bestii. Projekt na podstawie skanu 3D dostarczyła firma Scantech. Replika, wykonana za wiedzą i zgodą prof. Bronisława Chromego – autora oryginalnej rzeźby – została oficjalnie przekazana krakowskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Reportaże

Forum

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-12-02

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02

Tipen1

Wytłaczarka HDPE, przegrzewa. 2019-07-25