Nowa rozdmuchiwarka do produkcji butelek PET na napoje wrażliwe

Zawór rozdmuchiwania nowej generacji w modelu Sidel Matrix, w połączeniu z mechanicznym systemem dysz rozdmuchujących, rozszerzeniem elektrycznym i automatyką, zwiększa kontrolę nad krzywą rozdmuchiwania. Umożliwia to zwiększenie wydajności mechanicznej nawet o 2 tys. butelek na godzinę na formę, co zwiększa tempo o 10 proc. w porównaniu z rozdmuchiwarkami Sidel HR poprzedniej generacji. Jednocześnie w cyklu nadal pozostaje wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić spójny proces rozdmuchiwania. Elektryczne ogrzewanie formy pozwala również na zwiększenie oszczędności energii do 45 proc. w porównaniu z rozdmuchiwarkami Sidel SBO Universal poprzedniej generacji. Wydajność pieca Sidel Matrix ECO pracującego w oparciu o lampy na podczerwień z technologią ceramiczną - zamiast metalowych reflektorów - obniża zużycie energii elektrycznej o kolejne 25 proc., a dzięki wdrożeniu opcji AirEco2 zużycie powietrza można zredukować nawet o 45 proc. w przypadku nakładu produkcyjnego o wartości 1 800 butelek na formę przez godzinę.

Dzięki poszerzonym możliwościom procesowym rozdmuchiwarki Sidel Matrix eHR wszystkie parametry ogrzewania i rozdmuchiwania sterowane przez interfejs człowiek-maszyna (HMI) mogą zostać łatwo zmienione. Szybkie elektryczne ogrzewanie formy umożliwia stabilizację procesu w znacznie krótszym czasie w celu zwiększenia elastyczności produkcji. Ponadto wprowadzanie zmian rozmiarów i kształtów butelek stało się łatwiejsze, ponieważ prędkość rozszerzenia elektrycznego można szybko zmienić bez potrzeby regulowania rozszerzenia mechanizmów krzywkowych. W modelu Sidel Matrix eHR wysoka temperatura skupia się na formach, które są odizolowane od wsporników formy, podczas gdy temperatura otoczenia w przypadku rozdmuchiwarki eHR pozostaje niższa niż w tradycyjnej rozdmuchiwarce HR. Umożliwia to uniknięcie ograniczeń termalnych względem innych sąsiadujących części maszyny, które mogłyby odczuć skutki wysokiej temperatury lub wymagać zmian, co pozwala podnieść efektywność procesu produkcji uzyskać wyższą jakość butelek.

Bezolejowy sposób pracy rozdmuchiwarki eHR Sidel Matrix znacznie redukuje zagrożenia - zapobiega rozpryskiwaniu, wyciekaniu oleju lub poślizgowi. Dla operatorów jest to jednoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa, ponieważ mają kontakt wyłącznie z częściami, których temperatura jest niższa. Ponadto brak obecności oleju ułatwia konserwację. Proces rozszerzenia elektrycznego nie wymaga stosowania smaru powyżej szyjki butelki, co obniża ryzyko skażenia butelki. Co więcej, niektóre elementy konstrukcyjne rozdmuchiwarki są smarowane na cały okres życia i poddawane specjalnej obróbce redukującej potrzebę smarowania. Stanowiska rozdmuchiwania także nie wymagają tylu prac konserwacyjnych dzięki rozszerzeniu elektrycznemu; istnieje możliwość przeprowadzenia konserwacji poza linią w przypadku modułów rozdmuchujących z zastosowaniem modułów zamiennych. Wszystkie główne instrukcje dotyczące konserwacji w modelu Sidel Matrix są widoczne dzięki wdrożeniu technik globalnego zarządzania utrzymaniem ruchu.

Sidel


Czytaj więcej: Rozdmuchiwarki 13