Nowe kaski do sportów zimowych wykonane z Zytel®

Nowe kaski do sportów zimowych wykonane z Zytel®
Nowe kaski do sportów zimowych bazują na wytrzymałości, trwałości, bezpieczeństwie i komforcie nylonu Zytel®. Cztery główne części ochronne nowego kasku przeznaczonego do sportów zimowych, wykonane są z nylonu DuPont™ Zytel® 80G33. Został on wybrany ze względu na połączenie bardzo dobrych właściwości mechanicznych oraz łatwość w przetwarzaniu.

Stworzony przez DXL-Protection, część grupy Neil Pryde, kask został zaprojektowany przez studio Pulsium z uwzględnieniem wskazówek DuPont na temat formowania i aspektów technicznych.

Cztery części wykonane z Zytel® to górna osłona, pasek w kształcie litery C dookoła głowy i dwie boczne osłony. W środku kask posiada warstwę odporną na wstrząsy, która jest wykonana z polipropylenowej pianki, wykończonej materiałową podszewką.

„Nasz projekt czteroczęściowego kasku, umożliwia jego lepsze dopasowanie do każdej głowy, niż jednoczęściowe kaski” - mówi Dyrektor Pulsium, Paskal Joubert des Ouches. „Zewnętrzne części kasku są jak skorupa pancernika, która zapewnia elastyczność oraz duży komfort z jeszcze lepszą ochroną. Projekt ten daje wrażenie chudszego oraz zaawansowanego technicznie profilu, w którym użytkownik nie wygląda jak grzyb”.

Czteroczęściowy kask do sportów zimowych wykonany z DuPont™ Zytel®

Użytkownik może łatwo dostosować rozmiar kasku poprzez system, który ścieśnia pas w kształcie litery C do momentu, w którym przylega on całkowicie do głowy.

Pulsium oraz DXL wybrali nylon DuPont™ Zytel® 80G33, ponieważ nietypowy czteroczęściowy model wymaga materiału, który posiada lepsze właściwości mechaniczne niż ABS czy inne tworzywa sztuczne, zazwyczaj używane przy typowych jednoczęściowych kaskach, zauważa Joubert des Ouches. „Początkowo obawialiśmy się, że proces przetwórstwa może sprawiać problemy, jednak próby pokazały, że to wzmacniane włóknem szklanym tworzywo posiada bardzo dobre płynięcie, nawet w tak cienkościennych elementach jak części hełmu.”

Zytel® 80G33 jest super twardym nylonem 66, wzmacnianym w 33% włóknem szklanym, zapewniającym wspaniałą kombinację wysokiej odporności na wstrząsy, sztywność oraz twardość.

Kask spełnia EN 1077 (europejskie) oraz ASTM 2040 (amerykańskie) standardy amortyzacji wstrząsów, twardości i innych parametrów. W jednym z testów sprawdzających bezpieczeństwo, kask jest przymocowywany do metalowej formy głowy. Następnie jest zrzucany z wysokości na ostro zakończony koniec stalowego kowadła. Test ten jest powtarzany w różnych warunkach.

Kask produkowany przez DXL jest dostępny w trzech wersjach i we wielu kolorach. Kask jest wyposażony w klamrę na gogle, ochraniacze zakrywające uszy oraz regulowaną wentylację. Będzie on dostępny w sprzedaży w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii na jesieni 2007 roku.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 731