Nowe techniki zdobnicze dla opakowań

Koncern RPC wprowadził na europejski rynek dwie nowe innowacyjne techniki zdobnicze stosowane w przemyśle opakowaniowym.

Te innowacje to HotFix oraz EcoCoat. Pierwsza z nich to ciekawy proces zdobniczy opracowany przez RPC we współpracy ze słynną firmą jubilerską Swarovski. Druga to z kolei przyjazna dla środowiska alternatywa dla lakierowania, kreatywnie wykorzystująca technikę obtrysku. Obydwie technologie mają zapewnić najnowocześniejsze rozwiązania wysokiej jakości dla marek kosmetycznych.

Na czym polegają wymienione dwa procesy?

Technologia HotFix umożliwia umieszczanie wzorów z kamieni na opakowaniach z tworzyw sztucznych do kosmetyków. Została niedawno opracowana w odpowiedzi na ciągłe zapotrzebowanie marek z wyższej i średniej półki na rozwiązania, które uatrakcyjniałyby opakowania kosmetyków, nie podnosząc jednocześnie ich kosztów.

Od dawna to koszt był największą przeszkodą w umieszczaniu drogich kamieni w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Do tej pory technika, która to umożliwiała wymagała ręcznego układania indywidualnych kamieni. To natomiast pociągało za sobą znaczne koszty i było ograniczone tylko do edycji specjalnych. Tymczasem HotFix po raz pierwszy umożliwia umieszczanie drogich kamieni w tworzywach sztucznych w skali przemysłowej.

Metodę tę można wykorzystać w elementach ze "zwykłego" tworzywa, czyli jakiekolwiek klasycznego polimeru do kosmetyków, lakierowanych lub galwanizowanych, a także w połączeniu z nią można zastosować obtrysk lub inne techniki zdobnicze i wykończeniowe.

HotFix nadaje się do szerokiego zakresu opakowań do kosmetyków, m.in. do szminek, tuszów do rzęs, błyszczyków, puderniczek i zamknięć.

Automatyzacja oferowana przez HotFix umożliwia wykorzystanie tej technologii w typowych opakowaniach do kosmetyków ze średniej półki, nie tylko w najdroższych produktach luksusowych. Co więcej, jak tłumaczą przedstawiciele RPC, zastosowanie HotFix umożliwia produkcję w milionach sztuk typową dla produktów przeznaczonych do masowej sprzedaży, a także wytwarzanie serii limitowanych.

Druga z nowinek RPC, czyli EcoCoat to cienka powłoka z przezroczystego polimeru. Jest ona nakładana na element z tworzywa sztucznego. Została stworzona w odpowiedzi na zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne opakowania luksusowe. Dodatkowo technika ta oferuje ekskluzywny wygląd i jest skutecznym narzędziem w walce z podróbkami.

- Jest to innowacyjny wariant technologii obtrysku oferowanej przez RPC. Podczas gdy tradycyjny obtrysk stosowany jest do uzyskania dużej grubości, w tym wypadku celem jest utworzenie bardzo cienkiej powłoki o grubości nie przekraczającej dziesiętnych części milimetra. Widzimy w technice EcoCoat możliwość uzyskania wysokiego połysku i głębi wykończenia bez problemów związanych z lakierowaniem. Logistyka i przeładunek są znacznie uproszczone i zredukowane, a ponadto EcoCoat eliminuje emisję gazów cieplarnianych związaną z lakierowaniem - tłumaczą przedstawiciele RPC. - Cienką powłokę można zamówić w różnych stylach, np. przezroczystą, barwioną oraz z pigmentami metalicznymi lub perłowymi. Oferuje to ogromną elastyczność projektowania w połączeniu z różnymi klasycznymi technikami wykończeniowymi, którym można poddać materiał.

Co bardzo ważne, powłoka EcoCoat może być stosowana z wszelkimi standardowymi technikami zdobniczymi. Stanowi to dużą zaletę, ponieważ powłoka ta chroni i wzbogaca zdobienia, nadając im dodatkowej głębi. Nałożenie EcoCoat na oznaczeniach identyfikacyjnych lub etykietach holograficznych chroni je przed oszustami, zapewniając doskonałe zabezpieczenie przed podrabianiem.

Czytaj więcej: Innowacje 301 Opakowania 1097