Nowe trendy kolorystyczne w branży motoryzacyjnej

- Kolory mające charakter techniczny często dają bardzo skomplikowane efekty, które wchodzą w interakcje z pojawiającym się światłem - mówi Mark Gutjahr, kierownik pracowni projektowej w BASF Coatings. - Kolor niebieski będzie odgrywał istotną rolę na tym polu i pomimo mniejszej liczby rejestrowanych samochodów w ostatnich latach, będzie go coraz więcej. Stanie się tak też dzięki rozszerzonemu portfolio na tym obszarze kolorystycznym.

Różne odcienie odzwierciedlają różnorodne możliwości w świecie postępu: na rynku zobaczymy wszystkie odcienie - od jasnoniebieskich do bardzo ciemnego granatu.

Oprócz wizualnego blasku nowoczesne kolory projektowane dla branży motoryzacyjnej mogą także wykorzystywać silne niuanse kolorystyczne. To pokazuje, że kolory mogą być użyte jako element aktywujący wrażenia sensoryczne: intensywna czerwień, jaskrawy pomarańcz czy żółć mogą przyciągać wzrok, co w połączeniu z materiałami wykorzystywanymi w samochodzie wywołuje określone skojarzenia.

W celu rozszerzenia palety kolorów i osiągnięcia nietypowych wrażeń na europejskim rynku motoryzacyjnym będą wykorzystywane także specjalne efekty w zakresie lakierów. Przykładem może być XSpark - farba, dająca efekty specjalne, która już zdobyła jedną z najważniejszych nagród w branży projektowej na świecie Red Dot Award. Nadaje ona lakierowi szczególnie luksusowy i elegancki wygląd. W zależności od tego, w jaki sposób światło odbija się od drobnych cząsteczek szkła w farbie, pojawiają się widoczne iskry. Szczególnie w przypadku modeli z segmentu samochodów luksusowych farba taka zapewnia jednolitą powierzchnię podkreślającą kształty, która jednocześnie nie jest pretensjonalna.

BASF


Po raz pierwszy kolekcja trendów nie zawiera wyłącznie kolorów, ale także innowacyjne materiały przyszłości. We współpracy z projektantami z BASF Coatings, firma designfabric wybrała pięć materiałów opracowanych przez BASF, które wspierają zmiany technologiczne i przyczyniają się do osiągnięcia większych walorów estetycznych dzięki osiąganym wynikom, ukrytemu pięknu oraz zaskakującym możliwościom zastosowania. Materiały te stanowią oryginalną podstawę, w oparciu o którą można opracowywać nowe możliwości, wykraczające poza branżę motoryzacyjną.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska