Nowe wielkości wtryskarek od Wittmann - Battenfeld

Nowe wielkości wtryskarek od Wittmann - Battenfeld
Firma Wittmann - Battenfeld wprowadziła na rynek nową wielkość wśród wtryskarek swojej serii MacroPower 800 - 1000 ton. To maszyna MacroPower 650 SerwoPower.

Battenfeld ma wieloletnie doświadczenie w budowie dużych wtryskarek. Stąd w ubiegłym roku nastąpił powrót firmy do budowy maszyn o siłach zamykania 800 i 1000 ton. Po zademonstrowaniu ich na targach K2010 rodzina MacroPower jest sukcesywnie rozwijana.

Cechą wspólną wtryskarek serii Power jest kompaktowa budowa i szybkość działania połączona z precyzją ruchów. Zwarta budowa wymaga bardzo małej powierzchni dla ustawienia wtryskarki. W konstrukcji MacroPower dwupłytowy układ zamykania połączony został z jednostką wtryskową o bardzo kompaktowej budowie, co pozwoliło na dalsze „skrócenie” konstrukcji maszyny.

Wyróżnikiem maszyn jest także bardzo szybkie budowanie siły zwarcia. Osiągnięto to za sprawą innowacyjnego systemu ryglowania QuickLock. Dzięki liniowym prowadnicom płyty ruchomej zapewniono bardzo znaczącą czystość w obszarze jednostki zamykającej. Prowadnice liniowe gwarantują ponadto zachowanie wyśmienitej równoległości płyt w całym obszarze ruchu zamykania. Dodatkowo dzięki zminimalizowanym oporom tarcia podniesiono bezpieczeństwo formy wtryskowej. Konstrukcja jednostki zamykającej MacroPower pozwala bowiem na dokładną regulację siły zabezpieczenia formy.

Battenfeld - Wittmann, MacroPower 650 SerwoPower


Wiadomo też, że montaż formy wtryskowej jest rzeczą niezwykle ważną dla dużych wtryskarek. Zabudowany w układzie system ryglowania QuickLock umożliwia zastosowanie bardzo krótkich kolumn prowadzących. Połączenie krótkich kolumn z dużym otwarciem jednostki zamykającej pozwoliło na stworzenie przyjaznej dla użytkownika konstrukcji. Oto bowiem po wycofaniu płyty ruchomej powstaje wolna przestrzeń pozwalająca na boczne zakładanie formy wtryskowej. Jak istotnym rozwiązaniem jest taka możliwość wiedzą wszyscy, którzy borykają się z problemem zbyt niskich hal produkcyjnych.

Jak obiecują przedstawiciele Wittmann – Battenfeld zastosowane w MacroPower rozwiązanie to nie tylko wygoda dla ustawiaczy, ale i bezpieczeństwo związane z unikaniem operowania dużymi ciężarami na wysokości. To także gwarancja skrócenia czasu przezbrajania maszyny.

Jeśli chodzi natomiast o napęd, to nowa wtryskarka Wittmann – Battenfeld standardowo wyposażona jest w pompy zmiennego wydatku sterowane elektronicznie. Opcjonalnie przewidziana jest także możliwość zastosowania trójczłonowego napędu, zapewniającego uzyskanie ruchów równoległych oraz znacząca redukcja czasu cyklu.

Opcjonalnie dla wtryskarek MacroPower możliwe jest zastosowanie rozwiązania SerwoPower, które może przynieść dalszą redukcję zużycia energii i ograniczyć emisję hałasu. W rozwiązaniu SerwoPower zastosowano połączenie pompy stałego wydatku z wysoce dynamicznym serwosilnikiem. W systemie tym regulacja wydatku oleju następuje poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika lub też zmianę kąta wychylenia łopatek pompy.

Układ sterowania wtryskarki samodzielnie dokonuje zmian w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania połączenia stopnia sprawności pompy z prędkością obrotową silnika. Koncepcja SerwoPower pozwala na zredukowanie zużycia energii o 35 proc. w stosunku do stosowanych zwykle rozwiązań w napędach wtryskarek.

Czytaj więcej: Wtryskarki 450

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna