Nowe wtryskarki Battenfeld


Jak to możliwe?

W układzie sterowania wtryskarki zainstalowana jest funkcja „Tabela jakości" oraz system statystycznej kontroli procesu wtrysku SPC. Są to nowoczesne narzędzia do analizy problemów towarzyszących procesowi wtrysku.

Układ umożliwia tworzenie certyfikatów produkcji zgodnych z normami ISO 9000. Dodatkowo funkcja statystycznej kontroli procesu wtrysku pozwala na tworzenie dokumentacji obrazującej jakość prowadzonej produkcji. Wyliczone wskaźniki „powtarzalności procesu” i „granicznej powtarzalności procesu” pozwalają udokumentować przebieg procesu i określić ilość „braków”.

Dokumentacja procesu wtrysku w oparciu o funkcję SPC jest już w tej chwili absolutnym wymogiem produkcji odbywającej się dla potrzeb motoryzacji i elektroniki. Tymczasem dotychczas producenci elementów nie stosowali funkcji SPC dla oceny prowadzonej produkcji.

Podstawowym narzędziem oceny jakości jest funkcja „Tabela jakości”. Narzędzie to pozwala na wybór sześciu parametrów procesu spośród 70 dostępnych wielkości. Wybrane parametry są mierzone w każdym kolejnym cyklu. Ich wartości są umieszczane w tabeli i służą do dalszej oceny. Wybrane parametry mogą być poddane dodatkowej kontroli, a tolerancje ich wartości tzw. tolerancje jakościowe wprowadzane są na stronie układu sterowania.


W omawianym modelu wtryskarek wprowadzono też system poprawy jakości poprzez eliminowanie błędów i zakłóceń w pracy maszyny. Poprzez analizę pojawiających się alarmów, częstotliwości ich występowania i okresów pojawiania się, użytkownik może redukować przyczyny powstawania zakłóceń i ich wpływ na jakość produkcji. System archiwizacji zakłóceń pozwala na zapisanie ostatnich 200 zdarzeń.

Jedną z ostatnich kluczowych właściwości wtryskarek HM 320 - 500 jest znaczne podniesienie powtarzalności prowadzonego procesu.

Omawiane wtryskarki jako pierwsze zostały wyposażone w pompy zmiennego wydatku DFEE. Nowoczesny układ hydrauliczny zapewnia osiągnięcie tolerancji ciężaru produkowanych wyprasek na poziomie 0,04 proc. Produkcja wyprasek z najwyższym reżimem produkcji pozwala na zaoferowanie wyprasek o niespotykanej obecnie jakości.

Ponadto użytkowników tego modelu maszyn, szczególnie mocno może ucieszyć fakt, że układy hydrauliczne nowych Battenfeldów pozwalają na kilkunastoprocentowe ograniczenie zużycia energii. Dobre gospodarowanie olejem znajdującym się w układzie hydraulicznym zmniejsza konieczność jego chłodzenia.

We wtryskarkach HM 320-500 wymiana oleju w układzie hydraulicznym w czasie cyklu wynosi około 30 proc. Tymczasem w maszynach o porównywalnej wielkości ten wskaźnik sięga zwykle ok. 60-70 proc.

Ważną cechą urządzeń jest też zmiana sposobu jeśli chodzi o gospodarkę narzędziami.

Wtryskarki HM posiadają bowiem prostokątne płyty mocujące o bardzo dużym odstępie między kolumnami. Pozwala to na wykorzystanie form wtryskowych, które do tej pory z powodu wielkości, wymagały większych maszyn na mniejszych wtryskarkach.

Możliwość taka pozwala na optymalne dostosowanie wymagań prowadzonej produkcji do wielkości wtryskarki. Wtryskarki HM mogą pracować z formami wtryskowymi o tak dużych gabarytach na jakie pozwala przestrzeń formy.

Czytaj więcej: Wtryskarki 448 Nowości 239

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna