Nowe zastosowania termoplastycznych poliuretanów BASF

Nowe zastosowania termoplastycznych poliuretanów BASF
BASF jak na największą chemiczną firmę na świecie przystało nie przepuszcza żadnej okazji, by wejść na atrakcyjny dla siebie rynek. Mamy Euro 2012 i oczywiście koncern jest obecny ze swoimi produktami m.in. jeśli chodzi o sportową odzież.

Zaawansowany technologicznie strój sportowa jest, co brzmi jak truizm, elementem najbliższym ciału każdego sportowca. Dla przykładu buty do piłki nożnej wykonane są z ponad 30 różnych elementów. Kluczowym elementem jest Elastollan, specjalne tworzywo poliuretanowe dostarczane przez jednostkę BASF Polyurethanes. Jest on wykorzystywany do produkcji podeszew, elementów chroniących palce, usztywniaczy oraz ochraniaczy, dzięki temu buty są elastyczne i lekkie, a zarazem mocne.

Ten termoplastyczny poliuretan to tworzywo o wysokim potencjale innowacyjności. Może być stosowany w szerokim zakresie temperatur, jest odporny na ścieranie i na uderzenia, odporny na starzenie, na pękanie i na wielokrotne zginanie. Elastollan może być modyfikowany np. poprzez wzmocnienie włóknem szklanym.

Natomiast koszulki, inną nieodzowną składową ubioru piłkarza, produkuje się na bazie półproduktu PolyTHF, ważnego elementu rozciągliwego elastanu lub włókien elastanowych.

Firma BASF produkuje również komponenty do inteligentnych tkanin, w tym poliuretanów termoplastycznych dla oddychających tkanin sportowych i rekreacyjnych oraz typu Ultramid - poliamidu z filtrem przeciwsłonecznym.

Czytaj więcej: Poliuretany (PUR) 89

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska