Nowość Invisty na rynku PET

Nowość Invisty na rynku PET
Koncern Invista opracował nowy typ tworzywa kopoliestrowego.

Nowością lidera światowego rynku PET jest żywica o nazwie EBM PET, która może być używana do produkcji pojemników mających przypominać swoją przejrzystością szkło. Takie opakowania powinny cechować się wysoką połyskowością i łatwym przenoszeniem.

Tworzywo zostało wymyślone dla aplikacji związanych z formowaniem z rozdmuchem i może być stosowane na już istniejących maszynach. Opakowania wykonane z nowego surowca będą w pełni zdatne do recyklingu i powinny stanowić zastępstwo dla dotychczasowych opakowań do żywności, najczęściej słoików z PVC lub modyfikowanego glikolem PET.

Surowiec to pół krystaliczny produkt z wysoką zmiennością stopu. Jego przetwórstwo musi się jednak odbywać w wyższych temperaturach niż ma to miejsce w przypadku standardowego PET, gdyż w początkowych etapach swojej obróbki występowały problemy ze słabą wytrzymałością stopu. Także pozostałe właściwości produkowanych z niego opakowania, jak choćby jasność i stabilność pierwotnie szwankowały. Nowe tworzywo Invisty, podobnie jak inne poliestry, musi być poddane suszeniu przed swym przetwarzaniem i musi utrzymywać właściwy poziom wilgotności. Cechuje się też powolną krystalizacją.

Pierwszym użytkownikiem nowego surowca Invisty została amerykańska firma HK Anderson, produkująca przekąski.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 739


Apetito Apetito

Wysłany: 2012-03-01 14:59:08

No to będą sztuczne przekąski - jakie to amerykanske...