Nowy polipropylen do cienkościennych opakowań

Nowy polipropylen do cienkościennych…
Koncern Borealis rozszerza swoje portfolio w zakresie polipropylenów. Wprowadza na rynek nowy typ surowca przeznaczonego do produkcji cienkościennych opakowań.

Nowość to tworzywo z rodziny BorPure. Jest to kopolimer typu randomicznego z poprawionymi właściwościami organoleptycznymi. Surowiec został stworzony do wykorzystywania go przy produkcji przezroczystych, formowanych wtryskowo, cienkościennych opakowań nadających się w pierwszej kolejności dla sektora spożywczego.

Właśnie konieczność dostarczenia tworzywa, z którego da się produkować opakowania, które nie przepuszczają zapachu i smaku do wnętrza opakowania stała u podstaw prac podjętych przez inżynierów Borealisa. Jest to już trzeci randomiczny kopolimer koncernu z rodziny BorPure. Dwa wcześniejsze miały poziom płynięcia MFR 30 i MFR 45. Dla tego polipropylenu wielkość ta wynosi już 75.

Tworzywo zostało opracowane dzięki połączeniu dwóch znanych firmowych technologii: metody polimeryzacji i nukleacji. Obydwie technologie pomogły w osiągnięciu odpowiedniej masy cząsteczkowej tworzywa i struktury krystaliczna, co wpływa na szybki proces krystalizacji oraz dobrą równowagę w zakresie sztywności i udarności.

Materiał dostarczany przez Borealis przyczynia się także, jak obiecują przedstawiciele koncernu, do oszczędności energetycznych. Związane jest to właśnie ze wspomnianymi bardzo dobrymi właściwościami płynięcia. Umożliwia to bowiem przetwórstwo w niższych temperaturach niż dzieje się to w odniesieniu do porównywalnych materiałów o równie dobrych zaletach organoleptycznych. Dzięki dobremu poziomowi płynięcia tworzywo pozwala na oszczędność energii nawet w porównaniu z produkcją pojemników o najcieńszych możliwych ściankach.