Oksy-biodegradacja: sprawdzona technologia

Oksy-biodegradacja: sprawdzona technologia
Polscy naukowcy potwierdzili działanie oksy-biodegradacji.

Pozytywna opinia niezależnych specjalistów na temat procesu oksy-biodegradacji to istotna informacja w kontekście prac nad projektem ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Powszechne stosowanie produktów oksy-biodegradowalnych może usprawnić gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych w naszym kraju.

Naukowcy z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem prof. Mariana Zaborskiego przeprowadzili badanie, które potwierdziło skuteczność oksy-biodegradacji.

Badanie polegało na porównaniu folii polietylenowej zawierającej dodatek oznaczony symbolem d2w oraz folii, która tego dodatku nie zawierała. Testy przeprowadzone zostały w laboratorium wyposażonym w profesjonalną aparaturę. Wyspecjalizowane urządzenia umożliwiły symulację starzenia polimerów w wybranych warunkach klimatycznych za pomocą promieniowania UV.

Polscy naukowcy potwierdzili działanie oksy-biodegradacji.

– Przyspieszona degradacja materiałów w warunkach laboratorium była adekwatna do tej zachodzącej w warunkach naturalnych. Badanie prowadziliśmy w dwóch naprzemiennych cyklach - dziennym i nocnym, przy czym w cyklu dziennym na próbki działało promieniowanie ultrafioletowe oraz podwyższona temperatura – mówi członek zespołu badawczego Anna Masek z Politechniki Łódzkiej. Pracownicy instytutu poddawali próbki analizie co 48 godzin. - Po 16 dniach, folia zawierająca dodatek d2w wykazała całkowitą degradację. Stan folii nie zawierającej tego dodatku niemalże się nie zmienił – dodaje Anna Masek.

Warto wiedzieć, że tradycyjne tworzywo rozkłada się w środowisku kilkaset lat. Tymczasem produkty oksy-biodegradowalne ulegają całkowitemu rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla i znikome ilości biomasy w czasie nie dłuższym niż trzy lata. Mogą one rozłożyć się samoczynnie pod wpływem działania takich czynników fizycznych, jak promieniowanie słoneczne, ciepło, ciśnienie oraz uszkodzenia mechaniczne. Degradacja następuje niezależnie od tego, czy odpady znajdują się głęboko na wysypisku, pod wodą czy też na otwartym powietrzu – mogą też być poddawane recyklingowi. Produkty oksy-biodegradowalne są powszechnie stosowane już w około 120 krajach.

Miesiąc temu polski rząd zawiesił pracę nad ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która regulować będzie kwestię opłat nakładanych na torby foliowe.

Opakowania oksy-biodegradowalne nie zostały ujęte w dotychczasowym projekcie ustawy, który zwalnia z opłaty recyklingowej torby papierowe i kompostowalne. Wytwarzanie produktów oksy-biodegradowalnych, w przeciwieństwie do tych kompostowalnych, nie wymaga inwestycji w zmianę parku maszynowego i tylko nieznacznie wpływa na podwyższenie kosztów produkcji.Ecoplastic
Ecoplastic

Wysłany: 2009-10-15 12:24:07

Przeprowadzane sukcesywnie badania nad produktami z zawartością d2w potwierdzają tylko skuteczność oferowanego przez nas dodatku. Ciągle rozwijamy ilość dostępnych aplikacji - w razie jakichkolwiek pytan zapraszamy na naszą stronę bądź prodimy o przesyłanie zapytań.

Ecoplastic
Ecoplastic

Wysłany: 2009-10-15 12:28:36

Na stronie www.biodeg.org można zapoznac się z większą ilością dokumentów dotyczących oksy-biodegradacji (oxobiodegradacji). Część informacji jest dostepna również na stronie www.ecoplastic.pl.

Anonymous Anonymous
*.173.195.19

Wysłany: 2013-01-22 10:17:52

ciekawa lekturka również na http://www.koeko.pl/pl/strona_glowna/aktualnosci?more=304670629Dodatek biodegradowalny d2w stosuje już coraz więcej firm - widać to na reklamówkach sieciówek takich jak TESCO, Lidl, czy Pizza Hut. Wystarczy się zorientować. Oksybiodegradowalne ponadto same się rozłożą po kilku latach na Co2, h2o i biomasę - nie skażą tym samym gleby. Więcej na podanej stronie, lub na stronie Symphony Enviromental. :)

Iebm
Iebm

Wysłany: 2013-02-01 22:01:39

Z całym szacunkiem dla wysiłków ochrony przyrody to mam pytanie - co pozostanie z rozpadu reklamówki z LDPE ? Czy przypadkiem nie dwutlenek węgla i woda ? A jeżeli tak , to gdzie tu zagrożenie dla środowiska ?