Opakowania ograniczą marnowanie żywności

Opakowania ograniczą marnowanie żywności
Aż 90 milionów ton żywności wyrzucają rocznie mieszkańcy Unii Europejskiej. Te szokujące dane statystyczne były powodem opracowania projektu ISO-Pack, którego celem jest znaczne ograniczenie marnowania żywności. W międzynarodowym przedsięwzięciu finansowanym z funduszy unijnych biorą udział jednostki naukowe i podmioty komercyjne - wśród nich jest poznańska firma Intrex, która współpracuje przy tworzeniu inteligentnego wskaźnika świeżości pakowanego produktu.

Twórcy projektu chcieli sprostać wielu wyzwaniom stojącym przed branżą opakowaniową - z jednej strony producenci żywności i handlowcy oczekują lepszej jakości i dłuższego życia produktu na półce sklepowej, z drugiej zaś - politycy i konsumenci chcieliby większej przejrzystości i precyzyjnych informacji na temat bezpieczeństwa i jakości jedzenia. Innym wyzwaniem jest próba minimalizowania wpływu na środowisko naturalne odpadów związanych z procesem pakowania.

Jak wiadomo, opakowanie nie tylko służy do przechowywania żywności i ochrony przed zanieczyszczeniem, lecz także służy do komunikacji z konsumentem oraz konserwacji produktu i wydłużenia czasu ekspozycji w sklepie. Projekt ISA-Pack zakłada wydłużenie tego czasu aż o 50 procent. Ten efekt realizatorzy projektu chcą uzyskać poprzez zastosowanie dwóch materiałów biopolimerowych, które zastąpią dotychczas wykorzystywane technologie pakowania żywności:
  • folia stretch, powszechnie używana przez sklepy do pakowania na miejscu dużych ilości żywności, w tym mięsa, drobiu, ryb, owoców, warzyw, nabiału i innych produktów, ma być zastąpiona przez nową kopolimerową folię strech ISA-PACK PHB, która będzie mogła być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie stosowano dotychczas folię PVC;
  • arkusze i folie o wysokiej barierowości gazowej do stosowania w warunkach atmosfery modyfikowanej MAP, w tym do pakowania próżniowego, będące popularnym sposobem pakowania żywności i produktów gotowych ze względu na wydłużenie życia produktu na półce sklepowej, ma być zastąpione nowym rozwiązaniem kopolimerowym ISA-PACK PHB do pakowania MAP.
Biologiczne pochodzenie nowych materiałów ma sprawić, iż będą mniej uciążliwe dla środowiska i lepiej ochronią przechowywaną żywność, nie wchodząc w reakcje z poszczególnymi jej składnikami.

Oprócz innowacyjnych biopolimerowych materiałów pakujących celem projektu jest stworzenie inteligentnego wskaźnik informującego o świeżości żywności, który będzie nanoszony bezpośrednio na materiał pakujący. Dzięki wskaźnikowi zwiększy się bezpieczeństwo konsumentów, którzy otrzymają czytelną informację na temat jakości danego produktu, a sam towar będzie mógł dłużej znajdować się na półce sklepowej.


brak
 

Systemy do znakowania i etykietowania, drukarki przemysłowe

Polska


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże