Opakowania oksy-biodegradowalne kontra wielokrotnego użytku

Zdaniem Ecoplastic warto się zastanowić dlaczego rząd pominął w projekcie ustawy opakowania oksy-biodegradowalne. W ten sposób na opłatę recyklingową skazane zostało sprawdzone rozwiązanie, które skutecznie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego w ponad 100 krajach świata.

O ile Ecoplastic walczy o opakowania oksy - biodegradowalne, o tyle GAM zabiega o popularyzację opakowań wielokrotnego użytku. - Projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wzbudza wiele kontrowersji. Wycofanie jednorazowych foliówek ma swoje wierne grono wielbicieli i entuzjastów. Mimo to projekt ustawy mającej wprowadzić opłatę recyklingową za korzystanie z foliówek został odsunięty. Przeciwnicy ustawy uważają, że nakładanie na konsumentów odpowiedzialności płacenia za recykling jest niesprawiedliwe i zbytnio obciążające ich kieszeń. Czy jest możliwy kompromis w tej sprawie? Jak najbardziej. Warto korzystać z toreb wielokrotnego użytku – tłumaczy Andrzej Gajek, stojący na czele firmy GAM, która produkuje tego typu opakowania pod nazwą Greenbag.

Przyznaje, że wprowadzenie ustawy regulującej kwestię recyklingu zużytych toreb foliowych jest jak najbardziej słuszne. Jednak obciążanie konsumentów tym obowiązkiem może być zbyt kosztowne.
- Zakładając, że robimy zakupy dwa razy w tygodniu i kupujemy za każdym razem co najmniej dwie torebki, roczny koszt zakupionych toreb foliowych wyniósłby: 40 groszy razy dwie sztuki razy dwa razy tygodniowo i razy cztery tygodnie w miesiącu i to przez cały rok, czyli dokładnie 76,8 zł.

Dlatego rozsądnym pomysłem z punktu widzenia każdego konsumenta jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku – dodaje Andrzej Gajek. - Konsumenci zdążyli polubić nasze torby, które są nie tylko przyjazne środowisku, ale także bardzo wytrzymałe. Udźwigną aż 7 kg zakupów i można je używać nawet przez cztery lata. Koszt torby Greenbag wynosi ok. 4 zł. Co więcej, jesteśmy świadomi jak ważny jest recykling materiałów przetwarzalnych. Gdy torba Greenbag ulegnie zniszczeniu lub się zużyje można ją wrzucić do „żółtego kontenery” na terenie sklepów Piotr i Paweł, a materiał zostanie odzyskany i wykorzystany ponownie.

Krytycy tego rozwiązania zauważają jednak, że takich punktów jest śladowa ilość w naszym kraju, więc odzyskanie i ponownie wykorzystanie materiału często bywa możliwe wyłącznie „na papierze”.


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, pro-degradanty, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, antyalgowe w każdej postaci

Polska