Opakowanie do piwa, które robi więcej piany

Opakowanie do piwa, które robi więcej piany
Już w przyszłym miesiącu w polskich sklepach po raz pierwszy pojawi się ciemne irlandzkie piwo Guiness Draught, czyli Guiness beczkowy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że piwo beczkowe będzie sprzedawane w opakowaniach puszkowych, a co więcej puszki powstały w wyniku zastosowania opatentowanej i innowacyjnej technologii Widget. Dzięki niej opakowanie ma produkować większe ilości piany.

- Specjalna, opatentowana przez Guinness technologia Widget sprawia, że piwo po otwarciu puszki zyskuje niepowtarzalną strukturę piwa beczkowego z charakterystyczną gęstą i kremową pianą - tłumaczy producent wprowadzanego akurat piwa. Alkohol sprzedawany w półlitrowej puszcze ma kosztować 5,49 zł.

Co dokładnie kryje się za technologią Widget, w którą wzbogacona jest aluminiowa puszka?

Otóż wnętrze opakowania zostało nasycona odpowiednią ilością azotu. Tytułowy Widget to natomiast specjalna kulka o niewielkich rozmiarach, w środku której znalazł się właśnie azot. Pływa ona w zamkniętej puszcze.

puszka piwa Guiness wzbogacona o technologię Widget

Na jej powierzchni znajduje się mikroskopijny otworek powstały w wyniku użycia lasera. Po otwarciu puszki na skutek znacznej różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz opakowania, azot przeciska się przez wykonany w kulce otworek i uwalnia w postaci mnóstwa drobnych pęcherzyków. Dzięki temu powstaje gęsta, kremowa i długo utrzymująca się piana, a delikatne bąbelki azotu poprawiają doznania smakowe.

Wynalezienie i wprowadzenie nowej technologii Widget oraz jej opatentowanie kosztowało producenta Guinnessa 5 mln funtów. Producentem puszek, które nadają się do takiego właśnie urozmaicenia jest koncern Ball Corporation.

puszka do piwa Guiness wzbogacona o technologię Widget

Jest to jeden z czołowych dostawców puszek do napojów na naszym kontynencie. Należy do niego 29 proc. udziałów w tym rynku. W Polsce zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji wytwórców metalowych opakowań do napojów. W jego puszki rozlewane jest piwo, napoje energetyzujące, soki i woda mineralna.

Polska premiera piwa Guiness w puszce z technologią Widget planowana jest na 17 marca. Wtedy właśnie przypada Dzień św. Patryka, irlandzkie święto narodowe.