Opakowanie z biodegradowalnej i kompostowalnej folii

Opakowanie z biodegradowalnej i kompostowalnej folii
Po raz pierwszy biodegradowalna i kompostowalna folia NatureFlex firmy Innovia Films została wykorzystana do stworzenia opakowań dla batonów.

Po raz pierwszy wykorzystanie biodegradowalnej i kompostowalnej folii do wykonania z niej opakowań do słodyczy miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego sięgnięto po folię NatureFlex? Przede wszystkim dlatego, że posiada ona atesty potwierdzające biodegradowalność i kompostowalność tego materiału wytwarzanego z surowca odnawialnego jakim jest drewno.

Folie NatureFlex produkuje się w oparciu o celulozę otrzymywaną z odnawialnej masy drzewnej. Posiadają one atesty potwierdzające, że odpowiadają wymaganiom europejskich( EN13432) i amerykańskich (ASTM D6400) norm dotyczących opakowań kompostowalnych. Masa drzewna pozyskiwana jest ze specjalnych plantacji prowadzonych zgodnie z zasadami Dobrego Leśnictwa (Good Forestry) (atest FSC lub równoważny). Typowa zawartość biomateriałów odnawialnych w foliach NatureFlex oscyluje wokół 95 proc. ich wagi.

Opakowanie z biodegradowalnej i kompostowalnej folii

W tym przypadku folia NatureFlex była oczywistym wyborem, jako że rozpoczyna ona swój "żywot" jako produkt naturalny - drewno - i w ciągu paru tygodni ulega rozpadowi w kompostowniku przydomowym lub w kompostowni przemysłowej. Posiada również wiele zalet istotnych podczas pakowania czy obróbki, takich jak naturalne utrzymanie zgięcia i antystatyczność, wysoki połysk i przezroczystość, odporność na działanie olejów i tłuszczy, dobra barierowość wobec gazów i aromatów, a także szeroki zakres temperatur zgrzewania.

Materiał, z którego produkowane jest ostateczne opakowanie batonów to laminat, na który składają się metalizowana folia NatureFlex NM i przezroczysta folia o wysokim połysku - NatureFlex NVS.

NatureFlex NM to unikatowa folia na bazie celulozy, wytwarzana z odnawialnej masy drzewnej i metalizowana na miejscu, na linii produkcyjnej. Jest jedyną metalizowaną folią biodegradowalną nadającą się do kompostowania w kompostownikach przydomowych ponieważ zawartość metalu jest tak niewielka - mniej niż 0.02 proc. - że tylko opóźnia rozkład folii o kilka dni, ale w żaden inny sposób nie upośledza jej zdolności do biodegradacji. Modyfikowane powleczenie gwarantuje doskonałe nakładanie warstwy metalu i jej przyleganie zapewniając bardzo wysoką barierowość wobec wilgoci - współczynnik przenikania poniżej 10g/m2/dzień (38 st. C, 90 proc. RH).