Orlen chce zainwestować w złoża

Za dekadę co piąta przerabiana przez PKN Orlen baryłka ropy ma pochodzić z własnych zasobów paliwowego koncernu. Spółka liczy, że uda jej się kupić złoża w Rosji, Kazachstanie lub Iraku.

Polska spółka jest jedyna liczącą się firmą paliwową w naszym regionie Europy, która nie posiada własnych pokładów ropy. Austriacki OMV dysponuje złożami w Rosji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Libii. Węgierski paliwowy MOL - w Rosji. Zdaniem analityków to ze względu na brak własnych źródeł ropy akcje PKN są wyceniane niżej od papierów węgierskiego konkurenta.

Szefowie PKN ujawnili we wtorek ambitne plany, by to zmienić. Już w przyszłym roku firma chciałaby pompować ropę z własnych pokładów. Na początku miałoby to być około 400 tys. ton rocznie, czyli niespełna połowa obecnego krajowego wydobycia.

Na razie nie ma mowy o samodzielnym kupnie złóż ropy. PKN chce wejść w spółkę z innymi graczami. - Nie jesteśmy jeszcze gotowi na samodzielne działania. Nie mamy potrzebnego doświadczenia - przyznaje szczerze prezes PKN Igor Chalupec.

Szefowie Orlenu nie chcą także by spotkał ich los KGHM. Miedziowy potentat kupił w poprzedniej dekadzie złoża metali w Afryce. Zamiast profitów spółka poniosła na nich wielomilionowe straty. KGHM nie potrafił sobie poradzić z prowadzeniem eksploatacji złóż w Afryce.

Jakie pokłady stałyby się współwłasnością PKN? Władze spółki nie podają konkretów. Największe szanse upatrują w kupnie złóż w Kazachstanie, Iraku i Rosji. Zwłaszcza Kazachstan jest krajem, który w ogromnym tempie zwiększa wydobycie. W środkowo-azjatyckiej republice gości w tych dniach odpowiedzialny za wydobycie w Orlenie wiceprezes Cezary Filipowicz.

Mniejsze szanse polska firma ma w Iraku. - Na razie trudno mówić o konkretach, skoro praktycznie trwa tam wojna domowa - przyznaje Chalupec. Polska firma nie rezygnuje także z wejścia do Rosji. - Skoro udało się Austriakom i Węgrom, to może nam też się powiedzie - uważa prezes Orlenu.

Czytaj więcej: Inwestycje 716 Ropa 45