Orlen uruchamia drugą linię produkcji płynu do dezynfekcji rąk

Orlen uruchamia drugą linię…

Orlen Oil, spółka z Grupy Orlen wyprodukuje więcej płynu do dezynfekcji rąk. W Zakładzie w Jedliczu uruchomiona została druga linia, co pozwoli na wyprodukowanie płynów o pojemności jednolitrowej w cenie 15 zł za sztukę. Do końca tego tygodnia płyn ma być dostępny na wszystkich stacjach Orlenu w Polsce. W sumie do końca marca ma powstać 2,5 mln litrów płynu - to 750 tys. litrów tygodniowo. Pierwsza partia trafiła do Agencji Rezerw Materialnych, kolejne pojawiły się na pierwszych stacjach benzynowych. 

Cena 5-litrowego opakowania została ustalona na poziomie 95 zł, co spowodowało wiele nieprzychylnych reakcji osób uważających, że Orlen szuka okazji do dodatkowego zarobku

- Cena została skalkulowana znacznie poniżej średniej rynkowej - twierdzi Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa Orlenu. - Informujemy, że produkt składa się z etanolu (70 proc. składu), wody oraz alkoholu izopropylowego, gliceryny i substancji zapachowych. Produkt nie nadaje się do spożycia. Do produkcji płynu użyty został certyfikowany etanol o wysokiej jakości dopuszczony do użycia w produktach biobójczych. Ze względu na ogromny popyt na światowych rynkach, obserwujemy znaczący wzrost cen surowców do produkcji płynu, w tym certyfikowanego etanolu i alkoholu izopropylowego - informuje w komunikacie Zakrzewska.

Z kolei sam koncern w dzisiejszym komunikacie ogłosił, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zezwolił Orlenowi na użycie, do produkcji płynu do dezynfekcji rąk, etanolu nieposiadającego certyfikatu Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA. Spełnia on wymogi najwyższej jakości farmaceutyczno-kosmetycznej. W obecnej sytuacji rynkowej ten etanol w ostatnich dniach był tańszy i szerzej dostępny niż etanol certyfikowany przez ECHA.

Zakład Produkcyjny Orlen Oil w Jedliczu na co dzień zajmuje się produkcją płynów do spryskiwaczy, płynów chłodniczych, smarów oraz olejów przemysłowych. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja ruszyła 12 marca br. W sobotę uruchomiono drugą linię produkcyjną.


Czytaj więcej:
Medycyna 164
COVID-19 189