Otwarto laboratorium tworzyw biodegradowalnych

Otwarto laboratorium tworzyw… Otwarte 28 października Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych to pierwsze laboratorium w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym i jednocześnie pierwszy obiekt w Polsce, który będzie prowadził badania stosowane w dziedzinie tworzyw biodegradowalnych.

- Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych ma być nowoczesną bazą współpracy pomiędzy nauką, przemysłem i rolnictwem - powiedział Cezary Możeński, dyrektor współtworzącego nowy obiekt Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. - Łącząc te trzy gałęzie ze sobą w tego typu centrum jak to zlokalizowane w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym osiągniemy wysoką jakość i solidność wytworzonych przez nas w przyszłości produktów.

Badania prowadzone w LTB będą obejmowały opracowywanie i badane innowacyjnych formuł biomateriałów nowej generacji bazujących na roślinnych surowcach odnawialnych, takich jak skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana oraz innych dodatkach. Działalność laboratorium będzie podzielona na trzy etapy.

W pierwszym otrzymywane będą różnego typu mieszanki tworzyw biodegradowalnych w postaci granulatów. Otrzymane komponenty będą miały właściwości mechaniczne zbliżone do wykorzystywanych obecnie na szeroką skalę tradycyjnych tworzyw sztucznych bazujących na surowcach petrochemicznych nie ulegających biodegradacji.

W kolejnej fazie z otrzymanych granulatów wytwarzane będą rożnego rodzaju folie biodegradowalne znajdujące swoje zastosowanie w życiu codziennym m.in. jako materiał do produkcji woreczków, reklamówek sklepowych czy wielowarstwowych folii do pakowania żywności.

Dalszym krokiem będzie - obecnie jedynie projektowane - wytwarzanie biokompozytów wzmacnianych włóknami naturalnymi. Dodatek włókien pozwoliłby otrzymywać bardziej wytrzymałe materiały polimerowe, które znajdą zastosowanie do produkcji takich wyrobów, jak elementy sprzętu AGD czy detale stosowane w branży motoryzacyjnej.

Podczas spotkania dla mediów Cezary Możeński podał nieco więcej szczegółów dotyczących wizji działalności placówki:
- Laboratorium będzie miało charakter badawczy w związku z tym umieścimy tutaj w zasadzie serce naszego Zakładu Technologii Organicznej. Dzisiaj oprócz tworzyw biodegradowalnych chcielibyśmy rozwijać nowoczesne uniepalniacze, na bazie np. melaminyz pobliskich Zakładów Azotowych "Puławy", ale również chcielibyśmy kontynuować naszą drugą ideę związaną z bioekonomią, mianowicie rozwój ekstraktów techniką ekstrakcji nadkrytycznej i to co nam się uda wyekstrachować na instalacjach badawczo-produkcyjnych w Instytucie, chcielibyśmy tutaj na terenie Parku w nowoczesnych laboratoriach badawczo-produkcyjnych poddać rafinacji, koncentracji tak, żeby otrzymywać substancje biologiczne aktywne dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego, o znacznej wartości dodanej.

Koszt wyposażenia laboratorium wyniósł ok. 3 mln zł. Laboratorium powstało jako jeden z ostatnich elementów wyposażania Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Projekt w 85 proc. został dofinansowany z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Czytaj więcej:
Badania 238