Owocna współpraca SPLAST i ENGEL

Owocna współpraca SPLAST i…

Firma SPLAST została założona przez Tadeusza Sanockiego w 1989 r. i do dziś jest przedsiębiorstwem rodzinnym z kapitałem polskim. Firma specjalizuje się w przetwórstwie technicznych tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Obecnie SPLAST to jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce oraz kluczowy dostawca dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej, AGD, kosmetycznej i meblarskiej. Aktualnie zakłady produkcyjne SPLAST posiadają łączną powierzchnię ponad 20 ha, zautomatyzowaną produkcję obejmującą 8 hal produkcyjnych o powierzchni 22 410 m2. W zakładach znajdujących się w Krośnie, Jedliczu, Jaśle i węgierskim Miskolcu pracuje ponad 700 osób.

SPLAST od lat stawia na innowacje, a w badania i rozwój produktów inwestuje 3% rocznych dochodów. Firma posiada nowoczesne laboratoria, wyposażone m.in. w wymiarowe skanery optyczne Atos czy maszyny pomiarowe 3D; jej Centrum Badań i Rozwoju wyposażone jest np. w maszynę testującą, skaner pomiarowy, maszynę CMM (Coordinate Measuring Machine), wielosensorową maszynę pomiarową, drukarkę 3D, zaś zespół projektantów pracujących w systemie CAD/CAM oraz inżynierów procesu i jakości realizuje ponad 80 projektów rocznie.

20160323-splast-sel-0112

– W wyniku obserwacji zmieniającego się rynku produkcji detali z tworzyw sztucznych nasza firma postanowiła rozszerzyć swoje portfolio o produkcję detali kompozytowych, dekorowanych folią ozdobną, mogącą również zmienić strukturę powierzchni lub lakierowanych podczas procesu wtrysku w formie wtryskowej. Ideą tego projektu było opracowanie lekkich elementów o bardzo dobrych aspektach wizualnych - mówi Marek Sanocki, Prezes Zarządu SPLAST Sp. z o.o.

Z tego względu w 2018 r. firma zwróciła się do austriackiego producenta wtryskarek ENGEL z propozycją wspólnego zaprojektowania gniazda produkcyjnego, które będzie umożliwiało połączenie technologii zdobienia detali z technologiami mającymi wpływ na ich konstrukcję.

– W ramach projektu połączono 3 technologie opracowane przez firmę ENGEL. Pierwsza z nich to technologia wtrysku kompozytowego organomelt, która pozwala na produkcję ultralekkich komponentów z tworzyw sztucznych, przy zachowaniu najwyższych parametrów właściwości mechanicznych. Drugą technologią jest dekorowanie w formie In-Mold Decoration (IMD), dająca możliwość zdobienia detali, których jakość powierzchni w formie pierwotnej jest niewystarczająca dla klienta – takich jak komponenty wyprodukowane w 100% z regranulatu lub przy użyciu technologii MuCell. Trzecią technologią jest clearmelt, dzięki której typową powierzchnię wypraski z tworzyw sztucznych możemy zmodyfikować do powierzchni błyszczącej, odpornej na zarysowania - mówi Henryk Majcherczyk, Kierownik Centrum Badawczo-Rozwojowego w SPLAST Sp. z o.o.

Pierwszym etapem projektu jest uruchomienie tych technologii na własne potrzeby firmy. SPLAST to czołowy polski i europejski producent profesjonalnego sprzętu ręcznego do utrzymywania czystości, który znajduje szerokie zastosowanie w efektywnym sprzątaniu biur, hoteli, szpitali, szkół, zakładów przemysłowych itp. Wspomniane technologie zostaną zastosowane do wytworzenia elementów nowego wózka z grupy ekskluzywnych produktów do profesjonalnego utrzymywania czystości. Drugim etapem jest wdrażanie technologii do produkcji detali dla branży motoryzacyjnej i AGD. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, wymaga ono ścisłej współpracy pomiędzy projektantem i producentem detalu już na etapie projektowania i określania jego funkcji użytkowych oraz właściwości mechanicznych.

– Największym wyzwaniem technologicznym było połączenie właściwości 3 materiałów: tworzywa termoplastycznego, tkaniny z włókna szklanego oraz lakieru poliuretanowego lub folii termokurczliwej. Technologie opracowane przy udziale specjalistów z ENGEL pomogły w połączeniu tych materiałów i osiągnięciu w jednym procesie wtrysku połączenia efektu wizualnego z pożądanymi właściwościami mechanicznymi - mówi Monika Stącel, Kierownik Projektu w SPLAST Sp. z o.o.

detal-kompozyt4

- Zadaniem firmy ENGEL było zaprojektowanie gniazda produkcyjnego, które pozwoliłoby połączyć technologie zmieniające właściwości fizyczne detali z technologiami zdobniczymi oraz zastosować pełną automatyzację w tym procesie - wyjaśnia Adam Marciniak z ENGEL Polska - W budowie gniazda produkcyjnego wykorzystano wtryskarki: dwukomponentową ENGEL duo 2460H/2460M/500 WPX combi oraz ENGEL duo 2460/500 WPX, 2 roboty liniowe ENGEL viper, 2 sześcioosiowe roboty easix, piec do podgrzewania organomat, stację do podawania dwukomponentowego poliuretanu oraz stację do przewijania folii dekoracyjnej. Unikatową cechą tego gniazda produkcyjnego jest fakt, że każda z dwóch maszyn może pracować oddzielnie lub razem w tym samym czasie. To samo odnosi się do robotów, które mogą pracować w systemie dwa lub cztery w tym samym czasie. Konfiguracja o tak wysokiej elastyczności stanowiła prawdziwe wyzwanie dla ENGEL, biorąc pod uwagę chociażby konieczność zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa - dodaje.

Do optymalizacji procesów zostały wykorzystane systemy ENGEL iQ, takie jak: iQ flow control, e-temp, iQ weight control oraz iQ clamp control, umożliwiające kontrolę temperatury, optymalizację zużycia energii oraz stabilizację procesu.

- W fabryce w Krośnie wykorzystujemy przede wszystkim maszyny ENGEL - zaznacza Przemysław Dylewski, Dyrektor Produkcji w SPLAST - Austriacki producent wtryskarek to doświadczony i świetnie znany nam partner, z którym współpracujemy razem już od 20 lat.

Reportaże

Forum