Petrochemia Orlenu z wynikiem lepszym o 120 proc.

Petrochemia Orlenu z wynikiem lepszym o 120 proc.
Koncern PKN Orlen podsumował 2011 rok.

Płocki gigant uznał, że miniony rok był trudny dla branży rafineryjnej w naszym regionie. Niska marża rafineryjna, drożejąca ropa i osłabienie złotego były czynnikami wpływającymi negatywnie na wyniki osiągnięte przez PKN Orlen. Segment rafineryjny odnotował wynik na granicy rentowności. Jedynym obszarem, który zanotował istotny wzrost była petrochemia.

Gałąź ta osiągnęła dobry wynik dzięki nowej instalacji kwasu PX/PTA oraz sprzedaży tworzyw sztucznych. Oddanie do użytku w czerwcu 2011 roku kompleksu PX/PTAw Płocku i Włocławku oraz wprowadzenie do sprzedaży kwasu tereftalowego, a także wyższa sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie polichlorku winylu zaowocowały wzrostem wolumenów sprzedaży w całym segmencie petrochemicznym o 7 proc.

W połączeniu ze wzrostem modelowej marży petrochemicznej, pozwoliło to na wypracowanie zysku operacyjnego w wysokości 1,07 mld zł, co stanowi wzrost o 120 proc. w porównaniu do roku 2010. Wynik tego segmentu zdaniem przedstawicieli Orlenu byłby jeszcze wyższy, gdyby nie postoje remontowe, które przełożyły się na spadek sprzedaży niektórych petrochemikaliów, głównie polimerów.


brak
 

Największy koncern petrochemiczny w Polsce.

Polska