Pierwszy na świecie biokauczuk EPDM

Pierwszy na świecie biokauczuk… Koncern Lanxess, największy na świecie producent kauczuku syntetycznego, wprowadzi na rynek pierwszy na świecie biokauczuk EPDM.

W tej chwili niemiecki koncern wytwarza w ciągu roku ponad milion ton kauczuku syntetycznego. Zapowiada jednak jeszcze większą aktywność w tym zakresie. Poinformował właśnie, że przed końcem roku rozpocznie komercyjne wytwarzanie syntetycznego kauczuku etylenowo-propylenowy (EPDM) z bioetylenu. Będzie to pierwsza na świecie forma kauczuku EPDM pochodzenia organicznego.

Konwencjonalnie EPDM produkowany jest przy zastosowaniu ropopochodnych surowców w postaci etylenu i propylenu. Jako alternatywę Lanxess planuje wykorzystać etylen pochodzący z trzciny cukrowej, która stanowi źródło odnawialne. Ta organiczna forma etylenu wytwarzana jest poprzez dehydratację etanolu z brazylijskiej trzciny cukrowej. Za pomocą rurociągu brazylijska firma Braskem dostarczy bioetylen do należącego do koncernu Lanxess funkcjonującego już w kraju kawy w miejscowości Triunfo zakładu EPDM.

“Trwające ze strony Lanxess poszukiwania alternatyw dla paliw kopalnych podkreślają zaangażowanie firmy w obniżanie emisji CO2 poprzez produkcję zrównoważoną - powiedział Guenther Weymans, dyrektor w Lanxess. - Jesteśmy szaleni podekscytowani że nasz brazylijski zakład będzie pionierem EPDM pochodzenia organicznego.”

Obecnie w Triunfo wytwarzanych jest 40 tys. ton metrycznych zwykłego kauczuku EPDM rocznie, a oczekuje się, że pierwsza partia produktu o nazwie Keltan Eco wyniesie 700 ton metrycznych. Inne należące do koncernu zakłady produkcji EPDM mieszczą się w Geleen w Holandii, w Marl w Niemczech i w Orange w Stanach Zjednoczonych. W przyszłości wszystkie klasy EPDM będą sprzedawane pod marką Keltan.

EPDM stosuje się przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, lecz również w branży przeróbki tworzyw sztucznych, kabli i przewodów, budowlanych środków konserwujących i dodatków olejowych. Jego właściwości obejmują bardzo niską gęstość, dobrą odporność na ciepło, utlenianie, środki chemiczne i wietrzenie, a także dobre właściwości izolacji elektrycznej.

Ponadto, Lanxess już poszukuje alternatywnych źródeł do produkcji syntetycznego kauczuku tzw. kauczuku butylowego, który wykorzystuje się przeważnie w przemyśle oponiarskim. Wraz z przedsiębiorstwem Gevo Inc z Kolorado, produkuje izobutan ze źródeł odnawialnych, takich jak kukurydza. Izobutan jest głównym surowcem wykorzystywanym w produkcji kauczuku butylowego.

Czytaj więcej:
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A