Plastech - podsumowanie roku 2019

Bezpośrednio ze Słowacji skierowaliśmy się do Norymbergi. Tam tradycyjnie jesienią spotyka się europejska branża opakowaniowa. Targi FachPack to jedna z większych europejskich imprez branżowych, podczas której prezentowana jest kompleksowa gama produktów i rozwiązań w całym łańcuchu procesów pakowania. Zaś my tradycyjnie szukaliśmy polskich wątków.


Koniec września zastał nas w Poznaniu, gdzie podczas 32 edycji Międzynarodowych Targów Pakowania i Etykietowania Taropak wspólnie świętowaliśmy 25 lecie Polskiej Izby Opakowań. Z tej okazji o kilka słów poprosiłem długoletniego dyrektora PIO, pana Wacława Wasiaka. Nasza rozmowa zamieniła się w arcyciekawą opowieść o początkach, działającego w realiach gospodarki wolnorynkowej, polskiego przemysłu opakowaniowego.

Październik

1 października odbyła się trzecia edycja konferencji "Szanse i zagrożenia dla polskiego recyklingu - czas radykalnych zmian" organizowanej corocznie przez Stowarzyszenie Polski Recykling. Konferencja odbyła się pod patronatem medialnym portalu Plastech. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję określić rolę i znaczenie recyklerów dla polskiej gospodarki oraz sprecyzować potrzeby branży i konieczne do wypełnienia warunki, które prowadziłyby do jej rozwoju. Relacja z tej konferencji zajęła 8 miejsce w rankingu najczęściej czytanych artykułów w 2019.

I wracamy na południe. Tym razem sprawdzaliśmy co słychać u naszych południowych sąsiadów. Czeskie targi MSV, które odbywają się corocznie w czeskim Brnie są najważniejszymi targami przemysłowymi w Europie Środkowej. Każdego roku uczestniczy w nich ponad 1600 wystawców i 80 000 odwiedzających. Głównym tematem MSV 2019 był Przemysł 4.0 oraz fabryka cyfrowa, a więc digitalizacja produkcji - jeden z głównych kierunków procesu innowacji.

Przy okazji odwiedziliśmy również targi Kompozyt Expo w Krakowie. W ubiegłym roku odbyła się już ich dziesiąta edycja. Branża kompozytowa od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie i stabilnie i znajduje to też odzwierciedlenie w krakowskiej wystawie. Chociaż stosunkowo nieduża, jak przyznają sami wystawcy, Kompozyt-Expo to idealne miejsce do zdobywania kolejnych klientów, zamówień i projektów.

No i K show czas zacząć. Ubiegłoroczne targi K trwały od 15 do 23 października. My byliśmy tam "tylko" do 19-tego. W tym czasie udało się nam być na kilkunastu konferencjach prasowych, nagraliśmy kilkanaście wywiadów a kilometrów zrobiliśmy kilkadziesiąt. I tak właśnie rysują się te targi. Ciężko zliczyć odwiedzone stoiska, spotkane osoby i przeprowadzone osoby. Ponad 175 000 m2 powierzchni wystawowej na 17 halach i ekspozycjach zewnętrznych, ponad 3 000 wystawców z ponad 60 krajów i sporo ponad 200 000 zwiedzających.Spacerując po tym ogromnym mieście targowym, odwiedzając po kolei stoiska światowych potentatów, ale również i mniejszych firm, w oczy rzucało się jedno hasło: gospodarka o obiegu zamkniętym.

Reportaże

Forum