PlasticsEurope: tworzywa poprawiają życie

PlasticsEurope: tworzywa poprawiają życie
W swoim corocznym raporcie poświęconym europejskiemu rynkowi tworzyw sztucznych stowarzyszenie PlasticsEurope po raz kolejny przekonuje do pozytywnej roli jaka we współczesnym przemyśle odgrywają tworzywa sztuczne. Autorzy raportu określają stosowanie tworzyw jako sposób na bezpieczne, proekologiczne życie.

- Tworzywa sztuczne stanowią bardzo ważny element życia w XXI wieku. Nie tylko zapewniają nam przydatne, lekkie i trwałe produkty, ale też odgrywają kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju świata. Umożliwiają proekologiczną produkcję takich wyrobów, jak opakowania i urządzenia elektroniczne. Lżejsze elementy z tworzyw sztucznych umożliwiają tworzenie bezpiecznych i ekonomicznych rozwiązań dla samochodów i samolotów. Ułatwiają też izolację budynków, a dzięki zastosowaniom w medycynie pomagają ratować życie - piszą specjaliści z PlasticsEurope.

Wśród ważnych funkcji tworzyw wymieniają ich pozytywny wpływ na ochronę klimatu. W nowoczesnych samochodach od 12 proc. do 15 proc. stanowią elementy wykonane z tworzyw, co przyczynia się do zmniejszenia masy aut oraz ograniczenia zużycia paliwa i szkodliwych emisji. Elementy z tworzyw sztucznych umożliwiają zaoszczędzenie około 2,5 litrów paliwa na każdy użyty kilogram tworzywa, co stanowi równowartość 6 kg emisji CO2 przez cały okres użytkowania pojazdu. Podobnie, zaawansowane technologicznie kompozyty z tworzyw sztucznych zmniejszają masę i zużycie paliwa we współczesnych samolotach.


Z kolei lekkie opakowania z tworzyw sztucznych sprzyjają zarówno zmniejszeniu masy przewożonych towarów, jak i ograniczeniu ilości odpadów. Obie te korzyści przekładają się na zmniejszenie emisji CO2. Gdyby wszystkie tworzywa sztuczne stosowane w opakowaniach zastąpić materiałami alternatywnymi, miałoby to takie skutki, jak dodanie kolejnych 25 milionów samochodów na europejskich drogach. Prawie 40 proc. całej zużywanej energii przypada na budynki. Izolacja z tworzyw sztucznych pomaga w sposób proekologiczny utrzymać ciepło lub chłód wewnątrz domów.

- Dzięki tworzywom sztucznym łopaty turbin wiatrowych mogą być dłuższe i pracować bardziej wydajnie. Wykonane z tworzyw sztucznych elementy paneli słonecznych zwiększają ich wydajność, zmniejszając jednocześnie koszt ich wytworzenia. Paradoksalnie, im więcej stosujemy tworzyw sztucznych, tym mniej zużywamy zasobów naturalnych – dodają przedstawiciele PlasticsEurope.

Jak wynika z raportu tego stowarzyszenia zastąpienie tworzyw sztucznych materiałami alternatywnymi spowodowałoby niemal czterokrotny wzrost tonażu opakowań. Emisja gazów cieplarnianych wzrosłaby o 61 proc., a zużycie energii o 57 proc.

Opakowania z tworzyw sztucznych pomagają też chronić żywność w transporcie od producenta do sprzedawcy, a następnie do finalnego odbiorcy. W krajach rozwijających się straty żywności podczas transportu wynoszą 50 proc., w Europie natomiast tylko 2-3 proc. W supermarketach straty niepakowanych owoców i warzyw są o 26 proc. wyższe niż w przypadku produktów w opakowaniach. 1,5 grama folii może przedłużyć świeżość ogórka z 3 do 14 dni. 10 g wielowarstwowej folii przedłuża świeżość mięsa z kilku dni do ponad tygodnia. Ilość dwutlenku węgla związana z wyprodukowaniem jednej porcji mięsa jest 100 razy większa niż w przypadku produkcji folii wielowarstwowej, w którą można zapakować tę porcję.

Innowacyjne wykorzystanie tworzyw sztucznych widać tez w sprzętach codziennego użytku. W bębnach nowoczesnych pralek zmniejszają one zużycie wody i energii o 40-50 proc. w porównaniu ze starszymi modelami.

Rury z tworzyw sztucznych umożliwiają skuteczny, bezpieczny i szczelny transport wody pitnej oraz ścieków bez ryzyka strat i zanieczyszczeń, a także zmniejszają zapotrzebowanie na energię podczas pompowania.

Bez tworzyw nie obeszłoby się także medycyna. Są one wykorzystywane w tym sektorze m.in. do produkcji woreczków na krew, rurek do kroplówek, sztucznych kończyn i stawów, soczewek kontaktowych, sztucznej rogówki, rozpuszczalnych szwów oraz szyn i śrub stosowanych do leczenia złamań. W przyszłości nanocząsteczki oraz błony przepuszczalne będą transportować leki bezpośrednio do uszkodzonych komórek, a mikrospirale będą wykorzystywane do walki z chorobą wieńcową.

Czytaj więcej: Branża polimerów 308