Plastyfikatory na targach Plastpol 2019

Plastyfikatory na targach…

Plastyfikatory to jedne z podstawowych dodatków stosowanych w przetwórstwie PVC. Do niedawna, najpopularniejszym związkiem z tej rodziny był DEHP, w ofercie Grupy Azoty ZAK S.A. występujący pod marką Oxoplast O. Jednak w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie rynku przetwórstwa PVC plastyfikatorami nieftalanowymi, ZAK S.A. wprowadził do swojej oferty plastyfikator Oxoviflex (DOTP, DEHT).

W przeciwieństwie do plastyfikatorów ftalanowych, Oxoviflex nie podlega ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym - nie jest substancją stwarzającą zagrożenie zgodnie z kryteriami klasyfikacji rozporządzenia CLP.

Wprowadzenie marki Oxoviflex przed kilku laty było wynikiem rozruchu dedykowanej instalacji produkcyjnej o zdolności produkcyjnej 50 tys.ton/rok, dzięki której Grupa Azoty ZAK S.A. dołączyła do czołowej trójki europejskich producentów plastyfikatorów bezftalanowych (nieftalanowych). Oxoviflex jest produkowany w oparciu o technologię opracowaną wspólnie przez Grupę Azoty ZAK S.A. i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".

Zarówno plastyfikator jak i jego technologia zostały w grudniu 2014 r. wyróżnione prestiżową nagrodą Polski Produkt Przyszłości (PARP). Dzięki unikalnemu procesowi produkcyjnemu i dedykowanej instalacji nieftalanowy plastyfikator Oxoviflex jest produktem o wysokiej, powtarzalnej jakości i doskonałych parametrach użytkowych.

Grupa Azoty - stoisko na Plastpol 2019

Na targach Plastpol 2019 Grupa Azoty ZAK S.A. oprócz swojego flagowego produktu zaprezentowała dwie nowości: Oxovilen oraz Adoflex.

- Dwa nowe związki będą służyć pomocą w przypadku potrzeby modyfikacji gotowego produktu. Przewidujemy, iż jeden z nich będzie miał zastosowanie w produkcji wykładzin podłogowych, drugi zaś jest dodatkiem, który poprawia pracę gotowego produktu szczególnie w niskich temperaturach - powiedział Boris Fleites - Jończyk, Przedstawiciel Jednostki Biznesowej Oxoplast Grupy Azoty ZAK S.A.

Oxovilen to wysokiej jakości tereftalan di(n-butylu), który charakteryzuje się szybkim tempem plastyfikacji polimeru, niską migracją oraz nadaje większą elastyczność gotowym produktom. Dzięki tym właściwościom znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin z PVC jako plastyfikator funkcyjny wraz z Oxoviflex, klejów i uszczelniaczy oraz przy produkcji tuszów i atramentów.

Adoflex to wysokiej jakości adypinian bis(2-etyloheksylu), który ze względu na bardzo dobre właściwości plastyfikujące, zachowując swoje właściwości w aplikacjach niskotemperaturowych oraz bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest w produkcji materiałów do kontaktu z żywnością (w szczególności w produkcji folii spożywczych z PVC). Adoflex znajduje również zastosowanie w produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych. W zależności od aplikacji może być stosowany jako plastyfikator główny lub funkcyjny wraz z Oxoviflex.