Podnoszenie wydajności produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych

Korzyści potwierdzone przez producentów

Niemiecka firma Häfner & Krullmann, specjalizująca się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, posiada ponad 50 wtryskarek o sile zwarcia od 50 do 2000 ton. Firma jest jednym z największych w Europie producentów szpul z tworzyw sztucznych, począwszy od szpul specjalnych do srebrnych pasków używanych w banknotach o nominałach 100 euro do szpul produkowanych w sterylnych warunkach do zastosowań medycznych.

Przez wiele lat istnienia firma zyskała świadomość, jak bardzo oleje hydrauliczne mogą wpłynąć na wydajność produkcji. Dlatego zdecydowała się sprawdzić, jakie korzyści można osiągnąć dzięki zmianie oleju na Mobil DTE 10 Excel. Po zakończonej sukcesem fazie testów z udziałem dwóch maszyn, firma zmieniła olej na Mobil DTE 10 Excel również w kolejnych maszynach. Od tego czasu nowy olej smarował układ w pięciu maszynach, a w pozostałych olej ten był używany na dolewki.

Po zmianie i wstępnym monitorowaniu pracy maszyn na oleju Mobil DTE 10 Excel, Häfner & Krullmann spodziewa się wydłużenia okresów między wymianami oleju z 40 tys. do 50 tys. a nawet 60 tys. godzin pracy oraz 2-3% oszczędności energii. Niemiecki producent oczekuje również dwukrotnego wydłużenia żywotności filtrów, co również wiąże się z uzyskaniem znacznych oszczędności finansowych.

exxon mobil

Maksymalizacja wydajności

Aby zmaksymalizować wydajność pracy maszyn i obniżyć koszty, producenci z branży tworzyw sztucznych powinni wdrożyć program monitorowania stanu oleju i maszyn przy jednoczesnym użyciu wysokiej jakości oleju hydraulicznego. W ramach podstawowych czynności serwisowych należy regularnie sprawdzać stan oleju hydraulicznego i samego układu. Zazwyczaj zaleca się, aby specjaliści ds. utrzymania ruchu przeprowadzali kwartalne analizy oleju i coroczne inspekcje układu.

Monitoring oleju powinien obejmować pomiary lepkości, zawartość wody, klasę czystości i ilość cząstek metalicznych. Śledzenie zmian w wynikach analiz olejowych w dłuższym okresie, czyli tzw. ustalanie trendów, jest konieczne do oceny stanu oleju hydraulicznego. Dzięki analizowaniu wyników poszczególnych analiz oleju możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, zanim staną się rzeczywistym problemem.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum