Podsumowanie targów Plastpol 2011

5. O ile sprzedaż zagranicznych marek, jak wspomnieliśmy nie szwankuje, o tyle jest coraz gorzej z rodzimym wkładem w rozwój krajowego rynku. Wystarczy spojrzeć na listę nagrodzonych w tym roku na targach firm w kategorii najlepszych produktów. Przytłaczająca większość uhonorowanych produktów jest do Polski importowana. Dopóki się to nie zmieni, a nic nie wskazuje na to by się w najbliższym okresie zmieniło, to o takich rynkach jak nasz będzie się mówiło, że jest peryferiami. A różnice między metropoliami a peryferiami są zawsze i to bez względu na obszar porównania ogromne i nigdy nie wychodzą na korzyść tym drugim.

6. Peryferyjne, jako organizator imprez wystawienniczych, nie są z pewnością Targi Kielce. Widać pomysł, plan i rozmach z jakim rozwija się kielecki ośrodek. Świadectwem tego niech będzie choćby fakt, że w tym samym czasie, w którym odbywał się Plastpol, Targi Kielce zaprosiły przedstawicieli 20 innych ośrodków wystawienniczych z Europy Środkowo – Wschodniej, by zastanowić się nad międzynarodową promocją targów. Ponadto w tym roku wystawców powitała nowa hala, zdecydowanie nowocześniejsza od pozostałych. Lekka konstrukcja pawilonu, doskonałe oświetlenie pozwalające na dostęp promieni słonecznych, gustowny design. Targi Kielce na pewno nie mają się już czego wstydzić w zestawieniu z zagranicznymi organizatorami podobnych wydarzeń, a od wielu z nich są już na pewno lepsi, co także słyszeliśmy od osób, które na targi przyjeżdżają nie tylko do Polski. Problemem pozostaje jedynie brak lotniska, ale i w tym zakresie prowadzone są już inwestycje ze władz miasta.

Plastpol 2011


7. Plastpol to najbardziej międzynarodowa impreza wystawiennicza w Polsce. W tym roku było to mocno widać. Dawniej w gronie międzynarodowego towarzystwa brylowali zwłaszcza Chińczycy i Tajwańczycy, których od dwóch lat jest ich już znacznie mniej. Inne nacje z kolei spotkać o wiele łatwiej. Kończy się też chyba boom na azjatyckie maszyny. Do tej pory na każdych targach Plastpol pojawiali się nowi krajowi dostawcy, chcący zaistnieć na rynku jako dystrybutorzy chińskich lub tajwańskich urządzeń. W tym roku takich nowicjuszy nie zaobserwowaliśmy.

8. Sektor tworzyw sztucznych to jak każda społeczność branżowa dość hermetyczne środowisko. Dlatego rozwód między dotychczasowymi wieloletnimi partnerami biznesowymi i wchodzenie przez nich w nowe związki zawsze wzbudza ciekawość. A na tegorocznym Plastpolu mieliśmy do czynienia z licznym premierowym pojawieniem się znanych firm w nieznanych dotychczas konfiguracjach. Dla przykładu Muehsam wypowiedział umowę Włochom z Moretto i związał się z Piovanem. Moretto szybko znalazło sobie partnera w postaci Master Colors. Z nowymi partnerami pojawiły się też takie firmy jak Plast Line - bogatszy o produkty Kautexa, VGT – bogatsze o produkty Mann Hummel, Velox – bogatszy o produkty SK Chemicals.

9. Na Plastpolu nie zabrakło dużych firm produkujących tworzywa w całej Europie. Zdaniem rynkowych potentatów europejska branża chemiczna, więc i tworzywowa będzie już niebawem musiała stawić czoła poważnym wyzwaniom, którym nie będzie łatwo sprostać. Mowa o pakiecie klimatycznym i związanymi z nim limitami na emisję dwutlenku węgla. Istnienie tego czynnika jest w tej chwili największym zagrożeniem dla całego przemysłu, również w Polsce.


Czytaj więcej: Targi 791 Rynek 828

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji
 

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji, seminariów, sympozjów

Polska


Forum

Bscr_eu

PC ABS i HIPS 2018-04-22

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Frohe_

Tampodruk wymagania? 2018-04-13

Reportaże