Polimery w medycynie - specjalistyczne rozwiązania materiałowe

Polimery w medycynie - specjalistyczne…
Od wielu lat projektowanie i wytwarzanie nowych materiałów polimerowych przeznaczonych do zastosowań medycznych stanowi bardzo popularny kierunek badań. Obecnie zaś medycyna nie jest już w stanie obejść się bez polimerów. Tworzywa sztuczne odgrywają kluczową rolę w leczeniu i ratowaniu ludzkiego życia i są używane od strzykawek aż po najbardziej zaawansowane urządzenia high-tech.

Polimery w zastosowaniach medycznych muszą sprostać restrykcyjnym wymaganiom atestacyjnym w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Wobec takich polimerów stosuje się również podwyższone parametry sanitarne. Dlatego też właściwy dobór materiałów ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o przepisy dotyczące zgodności, procesy certyfikacji i co najważniejsze, zapewnienie wysokiej jakości produktu.

Na przykład obudowy urządzeń diagnostycznych i monitorujących w szpitalach często muszą być odporne na działanie bardzo agresywnych i skoncentrowanych środków czyszczących, które mogą powodować pękanie tworzyw sztucznych. W przypadku uszkodzenia obudowy płyny mogą przedostać się do urządzenia medycznego, uszkadzając często drogi sprzęt elektroniczny.

- Dlatego niezwykle istotne jest użycie odpowiedniego materiału. Już w fazie projektowania pomocnym będzie uzyskanie specjalistycznego wsparcia technicznego - wyjaśnia Yvonne Reimer, przedstawiciel firmy Velox Gmbh, renomowanego dystrybutora polimerów, kompozytów, dodatków i modyfikatorów, który w tym roku świętuje 25-lecie swojej działalności na rynku. - Po zapoznaniu się ze specyfikacją projektowanego sprzętu, możemy zaproponować tworzywa dedykowane dla urządzeń szpitalnych, których szeroka gama znajduje się w naszej ofercie.

Urządzenia do aplikowania leków

Coraz powszechniejsze w naszym codziennym życiu stają się też urządzenia do aplikowania leków, np. automatyczne lancety, wstrzykiwacze insuliny, adrenaliny oraz inhalatory.

Tendencja do samodzielnego podawania leków wprowadza wiele innowacji w tym segmencie, szczególnie pod względem interwałów leczenia i użyteczności. Należy pamiętać, że poszczególne rodzaje polimerów reagują różnie w przypadku sterylizacji wyrobów medycznych. Aby uniknąć zmiany koloru lub utraty właściwości mechanicznych w procesach takich jak sterylizacja parowa, materiały muszą być szczególnie odporne, zwłaszcza na wysokie temperatury.

Wstrzykiwacz

Dzięki szerokiemu portfolio oferowanych produktów firma Velox może zająć się wieloma aspektami nowych projektów


Grupa VELOX - Twój dostawca surowców, komponentów
 

Grupa VELOX - Twój dostawca surowców, komponentów, modyfikatorów, uszlachetniaczy

Polska, 61-693 Poznań, Trójpole 7