Poliuretan Bayera sprawdza się w La Scali

Poliuretan Bayera sprawdza…
Koncern Bayer dostarcza rozwiązania do słynnej sceny operowej.

Poliuretan Bayera okazał się niezwykle pomocny w słynnej mediolańskiej operze La Scala. Jest on tam stosowany jako powłoka zabezpieczająca struktury sceny i rzeźb, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Sceniczne rzeźby wykonywane są zazwyczaj z polistyrenu, gdyż materiał ten można w łatwy sposób formować, tak by osiągnąć pożądany kształt, a części można łatwo przenosić ze względu na ich niewielką wagą. Jednak wadą korzystania z polistyrenu ekspandowanego jest to, iż wykonane z niego rzeźby i konstrukcje można łatwo uszkodzić w trakcie codziennego użytkowania.

Niewielka odporność EPS na chemikalia oznacza również, że powłoki i farby nakładane na konstrukcje powodują jej zniszczenie.

By zapewnić dobre wykonanie dekoracji oraz ich wytrzymałość technicy z La Scali musieli znaleźć zatem jakieś lepsze rozwiązanie. Padło na system oferowany przez Bayer. Okazał się on idealny ze względu na swoją elastyczność w przyjmowaniu kształtów każdego substratu oraz na zdolność tworzenia silnego trwałego wiązania z nim.

Bayerowski system poliuretanowy spowodował, iż konstrukcje sceniczne stały się o wiele sztywniejsze, a także posiadają twardą i odporną na ścieranie powierzchnię, która jest odporna zarówno na warunki atmosferyczne, jak i chemikalia.

LA Scala, Mediolan


Czytaj więcej: Poliuretany (PUR) 97