Polski robot w dystrybucji japońskiego giganta

Polski robot w dystrybucji…

23 listopada br. japoński koncern Kawasaki Robotics podpisał oficjalną umowę dotyczącą dystrybucji robotów edukacyjnych Astorino produkcji polskiej firmy Astor. Zgodnie z nią, obie strony zobowiązują się do budowania marki Astorino oraz do wspólnej dystrybucji robotów. Umowę podpisał Kenji Bando-San, prezes Kawasaki Robotics EMEA oraz Andrzej Garbacki, wiceprezes i dyrektor ds. robotyzacji w Astor.

Światowa premiera robota Astorino odbyła się w tym roku na targach Automatica, gdzie był on pokazywany na wspólnym stoisku Kawasaki Robotics EMEA i Astor. Umowa zaczęłą oficjalnie obowiązywać od 23 listopada, ale do tego czasu roboty Astorino pojawiły się już w kilkunastu szkołach i uczelniach technicznych w Polsce, jak również w Niemczech, Japonii, Egipcie i Włoszech.

kawasaki-astor-podpisanie-umowy-astorino-11
Podpisanie umowy między Kawasaki Robotics i Astor: Kenji Bando-San i Andrzej Garbacki

I tak 4 roboty Astorino zostały dostarczone do Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, które jako pierwsze w kraju uruchomiło kształcenie w zawodzie technik robotyk i ustanawia standardy kształcenia dla tego kierunku.

Robot Astorino - co to jest?

Robot edukacyjny Astorino, skonstruowany i rozwijany przez Marka Niewiadomskiego, jest produkowany w Polsce w krakowskim Astor Robotics Center. Ciekawostką jest fakt, że robot powstaje w 99% w technologii druku 3D.

Istotnym z punktu widzenia szkół realizujących kierunek technik robotyk jest fakt, że jest to robot 6-osiowy, o konstrukcji identycznej z robotem przemysłowym i programowany w języku robotów przemysłowych, z możliwością samodzielnego tworzenia aplikacji.

robot-astorino-i-jego-czesci-wydrukowane-na-drukarce-3d
Złożony robot Astorino oraz pokazane części wydrukowane z druku 3D do samodzielnego montażu

- Podpisanie kontraktu pomiędzy Kawasaki Robotics a Astor na dystrybucję robotów Astorino było dla mnie niezwykłe. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że coś, co zaczęło się ponad 10 lat temu jako hobby, przerodziło się w produkt, który może rozwijać nowe młode talenty na całym świecie - mówi Marek Niewiadomski, wynalazca i konstruktor robota Astorino, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i pracownik Astor.

Innowacyjny robot do nauki programowania. Nowa jakość edukacji robotyki przemysłowej.

Robot Astorino wyposażony jest w kompletny, wbudowany system sterowania, dedykowany firmware i software, komunikację Modbus TCP i USB/Ethernet, funkcje bezpieczeństwa. Może być doposażony w system wizyjny, chwytak z aplikacją pick&place, tor jezdny, panel operatorski i wiele innych dzięki modułowi I/O 24V. Wraz z robotem Astorino, placówka edukacyjna otrzymuje komplet podręczników do programowania i obsługi robota oraz konspekty lekcji dla nauczycieli.
kawasaki-astor-podpisanie-umowy-astorino-1
Zespół wspierający rozwój Astorino w firmie Astor wraz z Kenji Bando-Sanem i Philipem Wernerem z Kawasaki Robotics EMEA

- Zawsze było tak, że technologie przyjeżdżały z Japonii do Polski, a teraz jest odwrotnie! To niecodzienne wydarzenie w branży nowoczesnych, wysokich technologii. Dzięki wieloletnim wysiłkom Marka Niewiadomskiego i zespołu Działu Osprzętu Robotyki, wsparciu firmy oraz inwestycjom w rozwój talentów i rozwój procesów R&D, stworzyliśmy pierwszego na świecie komercyjnego robota edukacyjnego o charakterze przemysłowym. Polska myśl inżynierska została doceniona w Japonii, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dostarczanie polskich robotów przez japoński koncern. Kawasaki Robotics oficjalnie włączyło markę Astorino do oferty, a tym samym do sprzedaży na całym świecie - podsumowuje Andrzej Garbacki, wiceprezes zarządu Astor, dyrektor ds. robotyzacji

zajecia-dla-studentow-z-programowania-astorino-w-astor-robotics-center
Zajęcia dla studentów z programowania Astorino w Astor Robotics Center

Uczniowie i studenci dzięki robotom Astorino dostają możliwość praktycznej i bezpiecznej nauki robotyki w kierunku realnych zastosowań w przemyśle. Technik robotyk czy inżynier mechatronik ma szansę być lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do pracy w zawodzie robotyka. Szkoła, uczelnia, inwestując w to rozwiązanie, podnosi jakość nauki robotyki i tym samym swój prestiż.

- Podpisanie kontraktu Astorino otworzyło nam kolejne drzwi. Jesteśmy gotowi, by dostarczyć Astorino w każdy zakątek świata - mówi Katarzyna Florek, Lider ds. eksportu osprzętu robotyki w firmie Astor.

Istnieje możliwość zapoznania się z robotem Astorino i jego konstruktorem Markiem Niewiadomskim podczas wizyty w Astor Robotics Center w Krakowie (po uprzednim umówieniu wizyty).

Reportaże

Forum