Powstało Muzeum Tworzyw Sztucznych

Powstało Muzeum Tworzyw Sztucznych…

Od worków na krew po zastawki serca, od masek tlenowych po sterylne strzykawki - wszystkie te przedmioty będące filarem współczesnej medycyny, są wykonane z tworzyw sztucznych - materiału, który w obecnych czasach coraz częściej musi radzić sobie z uprzedzeniami. 

Aby zmienić negatywny odbiór tworzyw, hiszpańska Platforma Tworzyw Sztucznych El Plasticos (skupiająca główne firmy z branży przetwórczej) stworzyła Muzeum Tworzyw Sztucznych w Madrycie.

- Chcemy położyć kres uprzedzeniom, które istnieją wokół tworzyw. Problemem są niewłaściwie zagospodarowywane odpady porzucone odpady, a nie sam materiał - wyjaśnia Luis Cediel, rzecznik platformy EsPlástico.

Instalację otwarto 8 maja br. Muzeum nie tylko prezentuje wyroby z tworzyw sztucznych ale również samo w całości jest z nich wykonane. Budynek o powierzchni 73,5 m² znajdujący się na Plaza de Juan Goytisolo został zbudowany z PE, PMMA, PC i PVC.

Wystawę będzie można zwiedzać tylko do 17 maja br., ponieważ tego dnia budynek zostanie rozebrany. 17 maja to Światowy Dzień Recyklingu i rozbiórka muzeum w tym dniu ma charakter symboliczny.

muzeum-plastiku-2
https://twitter.com/plastic_museum

- Wszystkie materiały wykorzystane do budowy muzeum wykonano z przetworzonego plastiku. Zostaną one również ponownie wykorzystane do produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak np. plażowe łopatki czy kubki, które zostaną opatrzone napisem Wcześniej było to muzeum - dodaje Abelardo Bethencourt z Shackleton, firmy reklamowej stojącej za projektem.

Inicjatywa EsPlasticos ma na celu zwrócenie uwagi na użyteczność i znaczenie tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu. Pokazuje, w jaki sposób tworzywa sztuczne zmieniły najistotniejsze aspekty naszego życia jak zdrowie, żywność, budownictwo czy mobilność.

Ci, którzy nie mogą osobiście odwiedzić madryckiego muzeum, mają możliwość odbycia wirtualnej wycieczki po jego pomieszczeniach na stronie internetowej muzeum.

muzeum-plastiku-3
https://twitter.com/plastic_museum

JL

Zdjęcie tytułowe: https://twitter.com/plastic_museum