Prace nad kompozytami tworzywo - drewno (WPC)

Sporo firm prowadzi prace nad rozwojem kompozytów drewno - tworzywowych.

Kompozyty WPC (ang. Wood Plastics Composites), czyli połączenie tworzyw sztucznych i drewna, stanowią od kilku lat dynamicznie rozwijający się rynek materiałów. Największe ich atuty to atrakcyjny wygląd oraz połączenie najlepszych cech drewna i tworzyw. Z jednej strony zachowują się jak drewno, co oznacza, że można je obrabiać tymi samymi narzędziami, co ich naturalny odpowiednik, z drugiej strony ich termoplastyczna osnowa nadaje im odporność na wilgoć, korozję biologiczną i chemiczną.

Rynek kompozytów WPC wspomagany jest od dawna przez szereg nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii produkcji. W ostatnim czasie wielu europejskich producentów decydowało się na znaczne inwestycje wpierające prace nad powstawaniem ulepszonych gatunków kompozytów drewno - tworzywowych. Między innymi prowadzone są prace przy tworzeniu wielofunkcyjnych mebelków dla dzieci z modułami połączeniowymi podobnymi do tych stosowanych w klockach lego.

Znany koncern Chemtura pracuje w tej chwili nad poprawą dyspersji i wiązania pomiędzy włóknami drewna i matrycą poliolefinową oraz czynnikami działającymi jako środek nukleujący dla żywicy. Ma to prowadzić do zmniejszania pochłaniania wody i lepszych właściwości fizycznych. Z kolei przedsiębiorstwo Elkem opracowało dodatki krzemionki, które mają za zadanie poprawić jakość powierzchni i zmniejszyć działanie wody. Nowa melamina jest poddawana testom w kompozytach WPC przez firmę Borealis Agrolinz.

Jak już wspomniano technologia produkcji kompozytów WPC jest coraz bardziej zaawansowana. Koncern Millacron opracowywał niedawno takie zagadnienia jak suszenie i przenoszenia drewna o małej gęstości, pracując przy tej okazji z silnie wypełnionymi i poddanymi recyklingowi tworzywami. Firmie udało się osiągnąć blisko 10-krotną redukcję kosztów w porównaniu z wiodącymi konkurentami. Doprowadził też do tego, że koszty preparatów mogą być nawet 20 proc. tańsze za sprawą zmniejszenia ilości dodatków oraz stosowania większej liczby regranulatów.

Z kolei dwie inne firmy Conenor i Maillefer Extrusion skupiły się na możliwościach redukcji kosztów przy zastosowaniu rożnego rodzaju recyklatów, łącznie z pokrywanymi aluminium kartonami na napoje Tetrapak oraz odpadami folii w rdzeniu produktów.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 731