Prawdy i mity o tworzywach sztucznych

Polityka prawdy i kłamstwa - kto oszukuje, a kto ma dobre zamiary?

W ostatnim czasie Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła obszerny raport, w której celnie zostają wypunktowane główne założenia polityki "recyklingu". Amerykańska agencja podkreśla fakt, że często myli się pojęcia biodegradacji z kompostowaniem, co ma skutek na małą skuteczność obranej strategii. Jej fundamentem jest oparcie recyklingu o plastik kompostowalny (pochodzenia organicznego), jaki ma stanowić alternatywę dla zwykłego tworzywa sztucznego. Problem pojawia się, ponieważ wg raportu aż 62% Amerykanów nie ma dostępu do kompostowni, a 28% nie wiedziała o ich istnieniu w swojej okolicy. Co ciekawe, Komisja twierdzi, że większość tworzyw sztucznych nie nadaje się do kompostowni przydomowych, co zaprzecza ich głównemu założeniu. Dzieje się tak, ponieważ nie kontroluje się przydomowych kompostowni, wskutek czego, ze względu na brak odpowiednio wysokiej temperatury, nie zabijają one osiadłych na plastiku patogenów (tj. wirusów, bakterii, robaków itp.). Może i nie byłoby tragedii, gdyby bez problemu oddawano plastik kompostowniom komunalnym. Może, gdyby te chciały przyjmować tworzywa sztucznych, z których nie ma żadnego pożytku. Sytuacja jest zatem groteskowa i przypomina zwykłe zakłamanie - producenci kreują się na ekologicznych, dbających o środowisko, natomiast sam produkt przysparza jedynie środowisku problemów.

Gdzie w tym polskie podwórko?

Rzecz mogłaby nas nie obchodzić, bo Amerykanie z pewnością zaczną działać; poza tym taki stan rzeczy ma miejsce w kraju za wielką wodą. Wspomniany problem dotyczy jednak i nas. Reklamuje się jednorazówki wyprodukowane na bazie choćby kukurydzy wmawiając nam, że są biodegradowalne. W rzeczywistości sam produkt nie biodegraduje. Rozpada się na cząstki, ale jedynie w warunkach ściśle określonych, jakie występują tylko w kompostowni. Tych natomiast w Polsce jest jak na lekarstwo i aby je składować, trzeba wywieźć śmieci do Niemiec i za to zapłacić. Pod maską ekologii zarabia się ogromne pieniądze i do tego w białych rękawiczkach szkodzi się środowisku o wiele bardziej. Pozwólmy sobie na chwilę uwagi: ekologia nie jest zła! Choć można się pod nią podpiąć, jak pod każdą dobrą ideę.


brak
 

Dodatki do produkcji oksybiodegradowalnych (oxobiodegradable) miękkich i półsztywnych tworzyw sztucznych, pro-degradanty, dodatki antybakteryjne, antygrzybiczne, antyalgowe w każdej postaci

Polska


Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30

Reportaże