Prawdy i mity o tworzywach sztucznych

FTC nadmienia, że całkiem dobrym rozwiązaniem jest plastik oksybiodegradowalny, który potrafi rozłożyć się samoistnie w przeciągu kilku lat na wolnym powietrzu. W przeciwieństwie do kompostowalnego tworzywa sztucznego, taki plastik powstaje na bazie produktów ubocznych w procesie uzyskania substancji ropopochodnych. Oksybiodegradowalna jednorazówka ma normalnie trafić w obieg recyklingu, ale nawet zmieszana z "normalnym" (tj. szkodliwym plastikiem, może zostać przetworzona. Zakłamanie odnośnie kompostowalnego plastiku jest o tyle większe, że reklamuje się go jako odnawialny, pozyskany jedynie z produktów organicznych. Jest to kłamstwo w żywe oczy, ponieważ tworzywo sztuczne zawiera zasoby nieodnawialne (np. ropę), jakie dodaje się w procesie polimeryzacji.

Absurd "ekologii"

Koniec końców polityka sprzyjająca kompostowalnym ("pochodzenia organicznego") tworzywom sztucznym została oceniona przez FTC, jako negatywna, ponieważ dochodzi do zwiększenia emisji CO2, marnotrawstwa zasobów wody i ziemi, a także wzrostu zużycia energii w procesie produkcji. Dlaczego tak jest? Ze względu na pieniądze. Na przykładzie sprzed kilku lat, jaki miał miejsce we Francji, można dodać również kolejny powód - politykę. Wtedy to zareklamowano siatki kompostowalne, produkowane na bazie kukurydzy. Ostatecznie zdecydowano się właśnie na nie, bowiem parlamentarzystom zależało na głosach wyborców, w tym producentów kukurydzy, którzy przeżywali wtedy głęboki kryzys. W zamian za pobudzenie rolnictwa, liczono, że zwiększą się szanse na przedłużenie elektoratu.


Czytaj więcej:
Recykling 1018
Ekologia 633
Opinie 89

brak
 

Tworzywa biodegradowalne / kompostowalne, biopochodne, dodatki biodegradowalne, dodatki antybakteryjne i antygrzybiczne, torby wielokrotnego użytku Applebag

Polska

Reportaże

Forum