Problemy z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi

Problemy z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi
Problemy wdrażania reformy systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, to temat konferencji organizowanej przez Wolters Kluwer Polska.

Spotkanie odbędzie się 16 maja w Warszawie. Jego celem jest prezentacja propozycji rozwiązań praktycznych problemów wdrażania nowych regulacji.

To ważne, bo z początkiem tego roku weszły w życie przepisy reformy systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

- Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła ogromne zmiany w regulacjach, niestety zawiera również liczne wady, które utrudniają jej stosowanie – mówi Karolina Kosieradzka z Wolters Kluwer Polska. - Do zaprezentowania w trakcie konferencji problematyki gospodarowania odpadami komunalnymi w nowej rzeczywistości prawnej zaproszeni zostali znawcy problematyki. Wiedza, która zostanie przekazana w trakcie konferencji ułatwi uczestnikom organizowanie nowego systemu w tym w szczególności pisanie uchwał, planowanie przetargów, egzekwowanie opłat oraz szacowanie wartości przetargów. Zapoznamy uczestników również z narzędziami informatycznymi wspierającymi liczne nowe zadania.
Koordynatorem merytorycznym konferencji jest dr Marek Goleń, ekspert Związku Miast Polskich w zakresie gospodarki komunalnej, autor opinii Biura Analiz Sejmowych do rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Program konferencji
Nowe zasady reglamentacji świadczenia usług odbioru odpadów
prof. Marek Górski, Zakład Prawa Ochrony Środowiska na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

Problematyka opłat za gospodarowanie odpadami
dr Adam Krzywoń, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz i członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów

Model gospodarki odpadami spełniający cele reformy zawarte w art. 3b i 3c ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach
dr Marek Goleń, Katedra Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Prezentacja systemu informatycznego Odpady Komunalne – jednego z modułów zintegrowanego systemu do obsługi samorządów Ratusz
Tomasz Borecki, Robert Gawlak, Rekord Systemy Informatyczne Sp. z o.o.

Partnerstwo publiczno - prywatne w gospodarce odpadami
Arwid Mednis, Partner w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Kalkulacja kosztów odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów komunalnych
w warunkach rozwiązań ustawowych zgodnych z treścią nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości z dnia 1 lipca 2011 r.

Marian Walny, specjalista z zakresu ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej, zastępca burmistrza miasta Luboń

Przygotowanie warunków do przetargu na odbieranie lub odbieranie z zagospodarowaniem odpadów komunalnych na przykładzie rozwiązań zastosowanych w Gminie Legionowo
Robert Wieczorek, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Urząd Miasta LegionowoEsiwicki
Esiwicki

Wysłany: 2012-06-03 15:12:19

Witam! dlaczego nikt nie porusza tematu odpadow nietypowych z tworzyw sztucznych ,selektywnych ,wielogabarytowych , tgz. porolniczych.np. takich jak folia arostretch. Chodzi mi o regulacje tymi odpadami w gminach rolniczych. Czy to tez bedzie na zasadzie przetargow dla firm zbierajacych takie odpady. Nie znalazlem zadnych informacji na ten temat, czy tym zajma sie gminy czy to bedzie na starych zasadach tgz. "wolna amerykanka". Nikt nie kontroluje rolnika i nie rozlicza z przekazywania tych odpadow. Czy gminy zobowiaza rolnika do podpisania umowy i pobrania za taka usluge oplat?Pozdrawiam Edward!

Anonymous Anonymous
*.204.108.27

Wysłany: 2012-06-04 18:09:45

Witam.Ja zajmuje sie tym od jakiś 3 lat. Powiem tak jak podpiszesz umowe z gminą to masz dobrze bo dzwonisz do wójta i mówisz mu że ma ogłosić zbiórkie w danej miejscowości . jeśli nie podpiszesz to zbierasz na własną rekie . gmina nie rozlicza rolników z tego. Tylko jeśli rolnik bedzie miał kontrol unijno bądz sanepid powiatowy to mogo poprosić o dokumęt potwierdzający odbiór foli . Ja np. mam podpisano umowe u siebie w gm. a jeżdze zbierać folie nawet 50 km . Swoją drogo odradzam - ciężko znaleść odbiorce na tako folie . Pozdro.

Anonymous Anonymous
*.204.108.27

Wysłany: 2012-06-04 18:12:28

Jeśli możesz zbierać folie w danym województwie czyli masz pozwolenie to sie nie ogłądaj bo konkurecjia nie śpi.

Lukglas88
Lukglas88

Wysłany: 2012-06-22 08:47:26

W ustawie jest zapis że gmina może objąć instytucje i firmy swoim systemem gospodarowania a nie musi może to być z wolnej ręki przedsiębiorstwa które będzie musiało się wykazać tylko umowami i dokumentami potwierdzających odbiory z rolnikami to samo. Zresztą już jest coraz więcej "bystrych" rolników co szukają odbiorców takowych odpadów. Ale i tak ogólnie ta cała ustawa to jedno wielkie dno!