Procesy robotyzacji w branży opakowań

Procesy robotyzacji w branży opakowań
Podczas tegorocznych Targów Opakowań dla Przemysłu Spożywczego Pakfood 2013 warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów zaprezentował rozwiązania w zakresie robotyzacji procesów produkcyjnych, skierowane dla branży opakowaniowej.

Jednym z prezentowanych rozwiązań było zautomatyzowane stanowisko kontroli masy, w którym robot usuwa z taśmy produkcyjnej zaopatrzonej w czujniki wagi opakowania o niewłaściwej masie. Drugi z prezentowanych robotów firmy Kuka, charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami i dużą szybkością, znajduje zastosowanie w lekkich pracach montażowych.

- Zastosowanie robotów w opakowalnictwie ma zapewnić pełną powtarzalność procesów produkcyjnych oraz ograniczyć ciężkie prace wykonywane przez człowieka - mówi Arkadiusz Cybulski z PIAP.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów został utworzony w 1965 roku. Jego podstawowym zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie w różnych gałęziach przemysłu nowych technologii, systemów automatyki, urządzeń produkcyjnych i specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Od ponad 30 lat PIAP działa w obszarze robotyzacji.

Więcej na temat działalności Instytutu oraz możliwości zastosowań robotów w branży opakowań opowiada w naszym materiale wideo Arkadiusz Cybulski.