Producent wosków wchodzi w lotnictwo

Producent wosków wchodzi w lotnictwo
Konsorcjum zrzeszające m.in. WSK Rzeszów, Politechnikę Rzeszowską i spółkę Polwax rozpoczęło prace nad nowoczesnymi technologiami odlewniczymi, które znajdą zastosowania przy produkcji turbin napędowych współczesnych silników lotniczych. Projekt "Zaawansowane technologie odlewnicze" - INNOCAST realizowany jest w ramach programu INNOLOT, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Zgodnie z założeniami podpisanej w grudniu 2013 roku umowy, Polwax ma 3 lata na opracowanie i wdrożenie wysokojakościowych, twardych wosków odlewniczych przeznaczonych do wytwarzania odlewów wysokiej jakości.

Program INNOLOT jest szansą dla całego polskiego przemysłu lotniczego na rozwój i skuteczne konkurowanie ze światową czołówką. Program realizuje nadrzędny cel sformułowany w Strategii Badawczej Przemysłu Lotniczego, jakim jest oparcie rozwoju lotnictwa w Polsce o krajowy sektor badawczy. W założeniach ma to utrwalić w świecie lotniczym świadomość, że przemysł lotniczy znów staje się polską specjalnością.

Budżet programu INNOLOT wynosi 500 mln zł, z czego 300 mln zł pochodzi z kasy państwa, zaś 200 mln wyłożył przemysł. Zgodnie z umową, wspólne pieniądze będą wydawane wyłącznie na wsparcie konkretnych, projektów, które zakończą się wdrożeniami, budową prototypu i skierowaniem wyrobu do produkcji.

- Prace ruszyły - mówi Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Polwax. - Mamy świadomość, że wymagania stawiane przez przemysł lotniczy należą do najbardziej rygorystycznych, ale w oparciu o posiadane zaplecze techniczne, wiedzę i doświadczenie Spółki jak najbardziej do spełnienia.

Celem projektu INNOCAST jest optymalizacja procesu odlewania w celu wytworzenia wielkogabarytowych, rdzeniowych, cienkościennych segmentów aparatów kierujących turbiny niskiego ciśnienia silnika odrzutowego GP7000. Jest to rodzina silników turbowentylatorowych przeznaczonych do stosowania w bardzo dużych szerokokadłubowych samolotów dalekiego zasięgu takich jak choćby Airbus 380.

W projekcie tym Polwax odpowiada za realizację zadania dotyczącego opracowania i wytworzenia wysokojakościowych "twardych" wosków odlewniczych. W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace dotyczące opracowania optymalnego składu wosku (doboru odpowiednich składników), badania parametrów fizykochemicznych, technologicznych i użytkowych wosków oraz prace z zakresu optymalizacji procesu wytwarzania kompozytowych wosków odlewniczych.

Czytaj więcej: Chemikalia 188