Prognozy wykorzystania polimerów w przyszłości

Prognozy wykorzystania polimerów w przyszłości
Przetwórstwo tworzyw sztucznych to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się i perspektywicznych branż polskiego przemysłu. Oznacza bezpieczniejsze i skuteczniejsze leki, trwałe materiały budowlane, szybko rozkładające się ekologiczne opakowania, a to tylko niektóre z możliwości polimerów. Nad określeniem kierunku rozwoju technologii polimerów pracują obecnie naukowcy z całej Polski.

Polimery, czyli związki chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, mogą być wykorzystywane m.in. w elektronice, medycynie, transporcie, budownictwie, lotnictwie, produkcji klejów.

W skład konsorcjum badawczego weszli przedstawiciele GIG, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu, Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie, Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu, Politechnik: Krakowskiej, Łódzkiej, Szczecińskiej, Wrocławskiej oraz Śląskiej w Gliwicach.

Przygotowana przez naukowców prognoza ma określić, jakie obszary technologii polimerów będą się rozwijać najbardziej dynamicznie, a co za tym idzie – które powinny być wspierane poprzez szkolenia, budowę parków technologicznych lub centrów innowacyjności.

„Opracowanie zamówiło Ministerstwo Nauki i powinno ono być wiążące dla polskich władz. To ważne dla rozwoju polskiej gospodarki. Polimery są jednak materiałem przyszłości również dlatego, że wymagania unijne wyznaczają nam normy ochrony środowiska w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych” – mówi kierownik projektu prof. Krystyna Czaplicka z GIG.

Projekt jest finansowany w 70 proc. ze środków Unii Europejskiej, a w 30 proc. – ze środków uczestniczących w nim jednostek. Jego budżet to 5,2 mln zł.

Przedstawiciele 11 ośrodków naukowych wzięli udział w konferencji, inaugurującej projekt „Foresight technologiczny w zakresie materiałów polimerowych". Odbyła się ona we wtorek 24 października w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

Czytaj więcej: Branża polimerów 305