Program Rekarton zebrał 6,25 tys. ton opakowań kartonowych

Program Rekarton zebrał 6,25 tys. ton opakowań kartonowych
Program Rekarton podsumował wyniki za 2011 r.

Program Rekarton to dobrowolna inicjatywa producentów mleka i soków, mająca na celu rozwijanie systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po płynnej żywności. Jest to pierwsze tego typu działanie w Polsce.

W ubiegłym roku uczestniczącym w tej akcji udało się zebrać 6,25 tys. ton opakowań kartonowych. Tym samym zrealizowano roczny cel recyklingowy ustalony na poziomie 9 proc. masy opakowań kartonowych do mleka i soków wprowadzonych na rynek przez firmy Tetra Pak, SIG Combibloc i Elopak. W ciągu pięciu lat funkcjonowania programu zebrano niemal 20 tys. ton odpadów kartonowych po mleku i sokach.

Głównym składnikiem opakowań kartonowych do płynnej żywności jest papier, który stanowi 75-80 proc. ich wagi, dzięki czemu doskonale nadają się one do ponownego wykorzystania. Poddanie zebranych odpadów recyklingowi pozwala na ograniczenie zużycia surowców pierwotnych, głównie celulozy pozyskiwanej z drewna oraz zmniejszenie obciążenia lokalnych składowisk odpadów komunalnych, które dysponują ograniczoną pojemnością.

Środki finansowe na rozwój Programu Rekarton pozyskiwane są od przedsiębiorstw, które wprowadzają na rynek produkty w kartonach do płynnej żywności, na podstawie dobrowolnej „dopłaty recyklingowej”.

Program współpracuje z kilkoma papierniami m.in. z Mondi Świecie, Packprofil i Beskidy.

Czytaj więcej: Opakowania 1097 Recykling 414