Drukuj

Program Rekarton zebrał 6,25 tys. ton opakowań kartonowych

Program Rekarton zebrał 6,25 tys. ton opakowań kartonowych
Program Rekarton podsumował wyniki za 2011 r.

Program Rekarton to dobrowolna inicjatywa producentów mleka i soków, mająca na celu rozwijanie systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po płynnej żywności. Jest to pierwsze tego typu działanie w Polsce.

W ubiegłym roku uczestniczącym w tej akcji udało się zebrać 6,25 tys. ton opakowań kartonowych. Tym samym zrealizowano roczny cel recyklingowy ustalony na poziomie 9 proc. masy opakowań kartonowych do mleka i soków wprowadzonych na rynek przez firmy Tetra Pak, SIG Combibloc i Elopak. W ciągu pięciu lat funkcjonowania programu zebrano niemal 20 tys. ton odpadów kartonowych po mleku i sokach.

Głównym składnikiem opakowań kartonowych do płynnej żywności jest papier, który stanowi 75-80 proc. ich wagi, dzięki czemu doskonale nadają się one do ponownego wykorzystania. Poddanie zebranych odpadów recyklingowi pozwala na ograniczenie zużycia surowców pierwotnych, głównie celulozy pozyskiwanej z drewna oraz zmniejszenie obciążenia lokalnych składowisk odpadów komunalnych, które dysponują ograniczoną pojemnością.

Środki finansowe na rozwój Programu Rekarton pozyskiwane są od przedsiębiorstw, które wprowadzają na rynek produkty w kartonach do płynnej żywności, na podstawie dobrowolnej „dopłaty recyklingowej”.

Program współpracuje z kilkoma papierniami m.in. z Mondi Świecie, Packprofil i Beskidy.

Czytaj więcej: Opakowania 1087 Recykling 409