Prowadnik kablowy o nadzwyczajnej dynamice

Prowadnik kablowy o nadzwyczajnej…
Do zastosowań, w których wymagana jest bardzo cicha praca prowadnika kablowego, bardzo duża dynamika lub bardzo małe zużycie cierne, firma igus specjalizująca się w motion plastics opracowała serię prowadników kablowych E6.1. Te prowadniki są teraz dostępne w nowych wielkościach z większą wysokością wewnętrzną nawet do 62 milimetrów.

Firma igus opracowała serię e-prowadników E6.1 do zastosowań, gdzie wymagane jest bardzo małe zużycie cierne, na przykład, w pomieszczeniach cleanroom zakładów produkcji półprzewodników. Podobnie, jak w poprzedniej serii E6, zamiast połączenia trzpień/otwór, jako złącza służą polimerowe elementy sprężynowe umieszczone po bokach, które zapewniają bardzo płynny ruch prowadnika. Bardzo mały skok i obrys ogniw prowadnika zapewnia, że efekt wielokąta jest zmniejszony do minimum, a prowadnik porusza się bardzo płynnie. Dzięki węższej budowie, w porównaniu z E6, można oszczędzić około 30% miejsca przy tych samych wymiarach wewnętrznych. "Dalszymi zaletami takiego design'u jest bardzo cicha praca o bardzo niskim poziomie drgań, na poziomie jedynie 32 db(A)." wyjaśnia Harald Nehring, Dyrektor od systemów e-prowadników w firmie igus. "To sprawia, że e-prowadniki serii E6.1, oprócz zastosowań w pomieszczeniach cleanroom, nadają się również do użytku w branży scenicznej lub w studiach TV". E-prowadniki serii E6.1 mogą być także używane do aplikacji, w których występują prędkości do 20 m/sek. Od teraz dostępne są prowadniki w czterech różnych wymiarach, od 29 do 62 milimetrów wysokości. Wiosną 2017 pojawi się jeszcze większa wersja E6.1 o wysokości wewnętrznej 80 milimetrów.

Łatwy dostęp dla szybkiego montażu

W przypadku wszystkich wielkości E6.1 można zdemontować poprzeczki wzdłuż wenętrznego i zewnętrznego promienia tak, aby umożliwić szybkie wypełnianie. To znaczy, że kiedy prowadnik jest już zamontowany w urządzeniu, możliwe jest szybkie wprowadzenie dodatkowych kabli lub węży. Prawie wszystkie poprzeczki są także wyposażone w oznakowanie siatki, które umożliwia dokładne rozmieszczenie separatorów. W przypadku rozmiaru z wysokością wewnętrzną 29 milimetrów, użytkownicy mają także opcję zamówienia prowadnika z poprzeczkami uchylnymi. Oznacza to łatwiejszą obsługę, a dzięki temu, krótszy czas montażu. Bardzo gładkie i wolne od interferencji wnętrze zapewnia bardzo długą żywotność prowadzonych przewodów elektrycznych i węży.

Prowadnik kablowy igus

E-prowadniki serii E6.1 oferują bardzo niskie zużycie cierne i charakteryzują się unikalnym systemem złączy zapewniającym maksymalną dynamikę


Źródło: igus GmbH

Czytaj więcej: Elementy maszyn 84

Producent prowadników przewodów oraz łożysk
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska