Przemysł 4.0 podbije branżę tworzyw sztucznych?

Rozwiązania dla przetwórstwa tworzyw

Nic więc dziwnego, że także branża tworzyw sztucznych łaskawym okiem zaczęła spoglądać na Przemysł 4.0. Impuls wyszedł od czołowych firm maszynowych i obecnie wielcy producenci wtryskarek i urządzeń peryferyjnych prześcigają się w rozwiązaniach opartych na tej koncepcji. Część z nich prezentowano już wcześniej, m.in. na ubiegłorocznej Fakumie czy podczas dni otwartych; także podczas tegorocznych targów K pomysły na adaptację Przemysłu 4.0 do potrzeb branży tworzyw sztucznych będą stanowić jeden z głównych punktów prezentacji targowych.

Engel na przykład będzie prezentować swoją wersję pomysłu pod marką inject 4.0. Cel jest jasny - zbudowanie inteligentnej fabryki (smart factory) poprzez połączenie i integrację systemów produkcji, systematyczne wykorzystanie danych oraz optymalizację procesów. Koncepcja smart faktory opiera się na trzech filarach: inteligentnych maszyn, inteligentnej produkcji oraz inteligentnych usług; natomiast jako producent maszyn, Engel nie zajmuje się obszarem inteligentnych produktów (smart products).

Podobne obszary obejmuje koncepcja Plastics 4.0, wdrażana przez KraussMaffei, przy czym stosuje się tu nieco inną terminologię - inteligentne maszyny (Intelligent Machines), zintegrowana produkcja (Integrated Production) oraz interaktywne usługi (Interactive Services). Ważnym elementem składowym jest tutaj system APC (Adaptive Process Control), rozpoznający zaburzenia w produkcji i inteligentnie dopasowujący ustawienia do odnotowywanych warunków.

Z kolei Arburg ideę Przemysłu 4.0 demonstruje na przykładzie połączenia maszyny Allrounder, urządzenia freeformer do produkcji przyrostowej oraz systemu informatycznego ALS, oferując połączenie sieciowe maszyn, procesów i produktów. Wśród zalet swojego rozwiązania Arburg wymienia elastyczność, pozwalającą na indywidualizację produktów w małych seriach oraz przejrzystość systemu, który umożliwia transfer danych oraz śledzenie konkretnych elementów.

Postępy w integracji swoich wtryskarek i urządzeń peryferyjnych odnotowuje również Grupa Wittmann. Podczas jubileuszu firmy w czerwcu br. wszystkie zaprezentowane urządzenia były zintegrowane poprzez system Wittmann 4.0 działający na platformie Windows. Bezpieczeństwo danych gwarantowane jest w tym przypadku przez specjalnie opracowany router Wittmann 4.0.

To zaledwie kilka przykładów, które pokazują, że producenci maszyn poważnie potraktowali koncepcję Przemysłu 4.0 i w zasadzie mogą już teraz zaproponować przetwórcom konkretne rozwiązania przekształcające ich zakłady w inteligentne fabryki. Można się oczywiście zastanawiać, na ile odbiorcy technologii, czyli przetwórcy tworzyw, będą zainteresowani wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań. Oprócz niewątpliwych korzyści rodzą się bowiem czasem obawy np. o bezpieczeństwo danych i procesów produkcyjnych przy integracji sieciowej urządzeń i systemów. Jeśli jednak Przemysł 4.0 w istocie okaże się ideą zasługującą na miano rewolucji przemysłowej, to zmiany w paradygmacie produkcji dokonają się bez względu na okoliczności.

Przemysł 4.0Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2