Przyszłość wytłaczania - oszczędność materiałów i inteligentne sterowanie

Przyszłość wytłaczania - oszczędność…

Na targach K w Düsseldorfie w dniach od 15 do 19 października firma Promix Solutions zaprezentuje rozwiązania w zakresie mieszania, spieniania i chłodzenia dla przemysłu tworzyw sztucznych w hali 9, stoisko E18. W centrum uwagi znajdą się oszczędności surowcowe dzięki technologii Microcell oraz monitorowanie i kontrola procesów w czasie rzeczywistym za pomocą wiskozymetru inline Visco-P. Wiskozymetr ten jest teraz dostępny z zamkniętą pętlą regulacyjną umożliwiającą podłączenie do urządzenia dozującego. Dzięki temu możliwe jest w pełni kontrolowane zarządzanie surowcami w zależności od lepkości mierzonej w trakcie procesu produkcyjnego, na przykład poprzez kontrolę wartości IV w przetwórstwie PET.

W procesie ekstruzji surowiec odpowiada za 80% śladu węglowego CO2. Tu z pomocą przychodzi Promix. Technologia Microcell tworzy mikrokomórkową strukturę piany w polimerze poprzez dodanie przyjaznych dla środowiska gazów atmosferycznych. Pozwala to zmniejszyć wagę produktu o 20-50%, co przekłada się na znaczne oszczędności materiałowe. To nie tylko redukcja kosztów produkcji, ale także korzyść dla środowiska.

Technologia Promix Microcell jest głównie stosowana do folii, płyt, rur o piankowym rdzeniu, profili i powłok kablowych i działa praktycznie dla wszystkich polimerów. Oprócz oszczędności materiału polimerowego, spienianie przynosi dodatkowe korzyści, takie jak zmniejszenie wagi, poprawa izolacji akustycznej lub cieplnej, lepsza absorpcja wstrząsów i uderzeń, efekty optyczne rozpraszające światło czy inne wizualne i dotykowe właściwości. To często dodatkowy argument za zastosowaniem tej technologii.

Na targach K firma Promix zaprezentuje kluczowe komponenty oraz przedstawi możliwości zastosowań w konkretnych dziedzinach. Obiecującą nową dziedziną są spienione monofilamenty. Promix rozwija obecnie takie monofilamenty we współpracy z partnerem przemysłowym z myślą o sztucznej trawie.

Technologia Microcell jest dostępna zarówno dla nowo planowanych linii ekstruzyjnych, jak i jako rozwiązanie modernizacyjne dla istniejących instalacji. Do tej pory na rynku znajduje się ponad 350 wdrożeń przemysłowych, a liczni producenci maszyn z powodzeniem integrują tę technologię ze swoimi liniami.

Zaktualizowany interfejs graficzny i zoptymalizowane dodatki do spieniania

System dozowania gazu, będący sercem procesu fizycznego spieniania, został wyposażony w nowoczesny graficzny interfejs użytkownika dla jeszcze łatwiejszej obsługi. Dodatkowo dostępna jest udoskonalona wersja dodatków nukleacyjnych Procell, które umożliwiają tworzenie jeszcze drobniejszych struktur komórkowych. W wyższych dawkach działa on również jako dodatek spieniający, co jest przydatne w liniach o bardzo niskich przepustowościach lub do wstępnych testów, ponieważ spienianie dodatkiem nie wymaga zmian w linii ekstruzyjnej. Eksperci z Promix chętnie doradzą w tym zakresie.

Monitorowanie i kontrola jakości surowców oraz warunków procesu w czasie rzeczywistym

Coraz szersze wykorzystanie recyklatów i surowców z różnych źródeł utrudnia utrzymanie kontroli nad procesami ekstruzji. Wiskozymetr inline Visco-P mierzy rzeczywistą lepkość w warunkach przetwarzania i w czasie rzeczywistym bezpośrednio w strumieniu stopionego materiału, bez obejścia czy strat surowca. Moduł pomiarowy nie wymagający konserwacji homogenizuje stop bez ryzyka zatkania, osadów czy rozkładu. Dzięki temu Visco-P idealnie sprawdza się w przypadku recyklatów oraz materiałów napełnianych i wrażliwych na ścinanie.

Na targach K Promix zademonstruje, jak za pomocą Visco-P można mierzyć i kontrolować wartość IV podczas ekstruzji PET. System posiada zamkniętą pętlę regulacyjną, do której można zintegrować urządzenie dozujące. Gdy zmierzona w procesie produkcyjnym wartość IV spadnie poniżej wartości docelowej, oprogramowanie uruchamia dozowanie dodatku podnoszącego IV aż do osiągnięcia pożądanej jakości stopu. Taka sama logika może być stosowana w recyklingu PP poprzez dozowanie odpowiednich przedłużaczy łańcuchów.

Oceny trendów i narzędzia raportowania umożliwiają rejestrowanie wyników pomiarów wraz z analizą statystyczną. Użytkownik może ustawić graniczne wartości lepkości, które po przekroczeniu uruchamiają alarm i wskazują operatorowi aktualne odchylenia od wartości docelowej. Dzięki temu można natychmiast podjąć działania korygujące, nawet bez pętli regulacyjnej.

Wiskozymetr Visco-P jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi typami wytłaczarek i niemal wszystkimi polimerami oraz może być łatwo zainstalowany na istniejących liniach. Dostępne są wszystkie popularne interfejsy umożliwiające elastyczną integrację nowych produktów z platformami Przemysłu 4.0.

prmpr016-visco-p-inline-viscometer
Wiskozymetr inline "Visco P" jest teraz dostępny z kompletną pętlą regulacyjną i w połączeniu z urządzeniem
dozującym umożliwia kontrolę dodatku na podstawie lepkości mierzonej w procesie produkcyjnym

Nowy CEO i nowa hala o powierzchni 1600 m²

W kwietniu 2024 do zespołu Promix dołączył dr Krischan Jeltsch, obejmując stanowisko CEO od Rolf’a Heusser’a, który stopniowo wycofuje się z działalności operacyjnej, skupiając się na przewodnictwie w Radzie Nadzorczej. Krischan Jeltsch wcześniej pełnił funkcję szefa ds. rozwoju biznesu i marketingu w Buss AG, a wcześniej pracował w przemyśle chemicznym w firmach BASF i Dow Chemical na stanowiskach technicznych i kierowniczych. Dzięki swojemu gruntownemu doświadczeniu technicznemu i komercyjnemu oraz wiedzy z zakresu innowacji i cyfryzacji, wnosi niezbędne kompetencje do skutecznego prowadzenia Promix w przyszłość. Krischan Jeltsch będzie obecny na targach K w dniach od 12 do 15 października i z przyjemnością spotka się osobiście.

Kolejnym kamieniem milowym dla firmy jest ukończenie nowej hali z częścią biurową w Wetzlar w Niemczech. Nowy budynek, który będzie gotowy pod koniec czerwca 2025 roku, połączy produkcję, montaż, inżynierię, realizację zamówień i logistykę na 1600 m² powierzchni.

Promix Solutions AG, Hala 9, Stoisko E18