Quebec zmierza do 100 proc. recyklingu szkła

Quebec zmierza do 100 proc.… Organizacja Éco Entreprises Quebec (ÉEQ) z siedzibą w Montrealu (Kanada) podała szczegóły dotyczące pierwszych komponentów ogłoszonej w ubiegłym roku inicjatywy Innovative Glass Works Plan. Jej celem jest osiągnięcie 100-procentowego poziomu recyklingu szkła w prowincji. Realizację projektu mają wspomóc inwestycje o wartości 6,7 mln dol. kanadyjskich, które mają przynieść poprawę odzysku szkła i recyklingu m.in. poprzez modernizację centrów sortowniczych. Strategiczne partnerstwo zostało nawiązane w tym celu z firmami Krysteline Technologies (Wlk. Brytania) i Machinex (Kanada).

Pierwszym komponentem planu jest zainstalowanie urządzeń do sortowania i czyszczenia szkła firmy Krysteline Technoogies w wybranych centrach sortowniczych w celach demonstracyjnych. Ponadto ÉEQ zaprasza rodzimych dostawców sprzętu do dostarczania sprzętu do testowania ich urządzeń w ramach prac badawczo-rozwojowych. Projekt zakłada także wsparcie finansowe dla firm chcących wprowadzić na rynek nowe rozwiązania służące do recyklingu szkła.

- Przedstawiony plan stanowi wyraz naszych dążeń do optymalizacji recyklingu wraz z partnerami z rządu i przemysłu - powiedziała Maryse Vermette, prezes organizacji. - Technologie, które wdrażamy, stanowią konkretny dowód na to, że możliwe jest zwiększenie jakości recyklingu szkła w Quebecu.

ÉEQ to organizacja non-profit reprezentująca 3 tys. firm i organizacji wprowadzających opakowania na rynek Quebecu, a które zgodnie z prawem od 2013 roku zobowiązane są do kompensowania 100 proc. kosztów netto recyklingu powstających odpadów.

Czytaj więcej:
Szkło 41

Reportaże

Forum