Recykling plastiku - jak wygląda proces produkcji recyklatów?

Recykling plastiku - jak wygląda…

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Z tej okazji, polska firma recyklingowa AKPOL zdradza tajniki systemu przetwarzania pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości regranulat HDPE, LDPE i PP. Recyklaty są najlepszą, ekologiczną alternatywą dla plastiku.

Recykling przedłuża cykl życia plastiku

Plastik to niewątpliwie najczęściej stosowane tworzywo w opakowaniach produktów w wielu branżach. Jego fenomen tkwi w tym, że jest stosunkowo trwały, lekki i odporny na uszkodzenia oraz uniwersalny. Plastik, jak każde inne tworzywo posiada swój własny cykl życia. Dzięki recyklingowi można go znacząco wydłużyć. Idea recyklingu to część gospodarki cyrkulacyjnej, czyli systemu produkcyjnego, który kładzie nacisk na ponowne wykorzystywanie, naprawianie, odnawianie i recykling zużytych materiałów i produktów. Regranulaty są ogromną szansą dla firm, które nie chcą lub nie mogą zrezygnować z plastikowych opakowań, a jednocześnie pragną dołączyć do grona firm ekologicznych i móc komunikować swoim odbiorcom działania na rzecz środowiska naturalnego. Jaką drogę mają do pokonania odpady pokonsumenckie, by stać się pełnowartościowym produktem zastępującym pierwotne tworzywo sztuczne? Rafał Topolski, Specjalista ds. Sprzedaży regranulatów AKPOL, polskiej firmy zajmującej się recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych, opowiedział jak wygląda proces przetwórstwa odpadów w jego firmie.

Jak wygląda produkcja regranulatu w AKPOL?

- Proces przetwórstwa odpadów z tworzyw sztucznych jest dość długi, ale niezbędny, by powstał z nich najlepszy na rynku regranulat - stwierdza Rafał Topolski. Pierwszym etapem produkcji jest rozpakowanie sprasowanych odpadów i ich segregacja ze względu na materiał i kolor. W AKPOL rozdziela się je na 3 frakcje: HDPE, LDPE i PP. Podzielony plastik poddawany jest wstępnemu rozdrabnianiu, a następnie dokładnemu myciu i suszeniu, po to by oddzielić od niego wszelkie zanieczyszczenia. Gotowy surowiec przepuszczony zostaje przez młyn domielający, który tworzy z niego tzw. przemiał. Następnym etapem produkcji jest obróbka termiczna przemiału w wytłaczarce. Wytworzone granulki są pakowane w Big Bagi i poddawane badaniom laboratoryjnym. Po ocenie i zaakceptowaniu regranulatu przez dział kontroli jakości, produkt jest gotowy wysyłki. - Dzięki ciągłym inwestycjom w park technologiczny i dbałość o regranulat na każdym etapie, od przyjęcia odpadów z tworzyw sztucznych, po analizę w laboratorium, AKPOL gwarantuje swoim klientom, że produkt który otrzymają będzie powtarzalny, jednorodny, wytrzymały i bezzapachowy. Nasi klienci bardzo to cenią - dodaje.

Światowy Dzień Recyklingu przypomina wszystkim, że to co kiedyś uznawane było za odpad, dziś za pomocą zaawansowanych technologii można ponownie przetworzyć i zamienić w pełnowartościowe, ekologiczne zasoby. Ze względu na dobro środowiska naturalnego, każda branża powinna mieć na uwadze rozpowszechnianie idei recyklingu nie tylko w teorii, ale i poprzez uwzględnienie go w swojej strategii biznesowej. Warto, ponieważ inwestując w regranulaty z tworzyw sztucznych firmy wybierają nie tylko bardziej ekologiczne, ale i ekonomiczne alternatywy dla plastiku.

brak
  Stowarzyszenie Polski Recykling

Recykling tworzyw sztucznych, produkcja regranulatów: polietylen wysokiej gęstości – HDPE, polipropylen– PP, polietylen niskiej gęstości – LDPE

Polska