Rekordowe IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie

Rekordowe IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie
5 października 2017 r. Warszawa gościła IV Europejskie Forum ETICS, jedno z kluczowych tegorocznych wydarzeń branży budowlanej w Polsce. Konferencja spotkała się z rekordowym zainteresowaniem, gromadząc 270 osób z Europy, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych, najwięcej w dotychczasowej historii tej cyklicznej imprezy. Warszawska debata wykazała znaczenie ociepleń budynków, technologii wysoce energooszczędnej, dla mikro- i makrogospodarki, jak też dla zrównoważonego rozwoju i ekologii. Współorganizatorem i gospodarzem Forum było polskie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), we współpracy z European Association for ETICS (EAE), organizacją reprezentującą europejską branżę ociepleń.

- Muzeum POLIN w Warszawie, zapierające dech w piersiach swą nowoczesną architekturą, okazało się idealnym miejscem dla naszego IV Europejskiego Forum ETICS. W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba 270 uczestników z 24 krajów, w tym mówcy z 11 krajów. Liczne pozytywne komentarze dowodzą, że Forum ETICS ugruntowało swą pozycję jako czołowa platforma informacyjna dla naszej branży. Specjalne podziękowania kierujemy do kolegów z SSO za doskonałą współpracę przy organizacji konferencji - powiedział Ralf Pasker, dyrektor zarządzający European Association for ETICS.

IV Europejskie Forum ETICS w Warszawie odbyło się w roku jubileuszu 60-lecia systemów ociepleń, od lata powszechnie stosowanej metody ociepleń ścian zewnętrznych budynków. Według szacunków European Association for ETICS, w Europie ocieplono już ponad 2 mld m kw. ścian. Obecnie co roku ociepla się kolejne ok. 250 mln m kw. powierzchni.

- To jednak niewystarczające tempo dla osiągnięcia unijnych celów w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków. Możliwe jest to jedynie przy istotnym zwiększeniu tempa renowacji energetycznej zasobów budowlanych, z obecnego 1 procenta do 3 procent rocznie. 40 procent energii w Unii Europejskiej konsumują budynki, odpowiedzialne też za 36 procent emisji gazów cieplarnianych - podkreśliła Paula Brandmeyer z niemieckiej organizacji ekologicznej Deutsche Umwelthilfe.

W ocenie EAE, 40 procent z około 210 mln budynków w Europie pochodzi sprzed 1960 roku, a 90 procent - sprzed roku 1990. Renowacji należy poddać nawet 110 mln obiektów. W 2015 roku wartość rynku renowacji energetycznej w UE określano na 109 mld euro, a związaną z nim liczbę miejsc pracy na niemal 883 tysięcy.

Polska, z 40 mln m kw. elewacji ocieplonych w skali roku, zajmuje na europejskim rynku ociepleń drugie miejsce, za Turcją i przed Niemcami, do niedawna bezkonkurencyjnym liderem. Jak wskazał prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń Jacek Michalak, staliśmy się europejskim gigantem mimo że systemy ociepleń pojawiły się powszechnie na krajowych budowach dopiero w latach 90.

– Dowodem naszej pozycji jest też liczba prawie 1000 wydanych aprobat i ocen technicznych dopuszczających systemy ETICS do obrotu - dodał szef SSO.

Uczestnicy Forum z uwagą wysłuchali m.in. wystąpienia Anity Oleksiak, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Minister Oleksiak zapewniła, że nadzór budowlany ma na uwadze bezpieczeństwo oraz jakość wszystkich wyrobów budowlanych dostępnych na rynku.

- Wszystkim nam powinno zależeć na podnoszeniu jakości, ale nie osiągniemy tego wyłącznie poprzez kary i regulacje stricte prawne. Ważnym elementem jest promowanie dobrych praktyk, w szczególności wśród tych osób, które bezpośrednio pracują na budowach i bezpośrednio są odpowiedzialne za to, jaki wyrób będzie wbudowywany w dany obiekt, ale również wśród producentów, sprzedawców i, przede wszystkim, konsumentów. Konsumenci powinni wiedzieć, co chcą kupić, gdzie mogą to kupić i mieć też pewność, że to, co kupią, będzie jak najwyższej jakości.

- Na tym nam bardzo zależy. Dlatego takie spotkania jak dzisiejsze są niezmiernie istotne – stwierdziła szefowa GUNB, dodając, że liczy na wymianę międzynarodowych doświadczeń oraz na dobrą współpracę w szerzeniu jakości i poprawy efektywności funkcjonowania krajowego rynku.