Relacja Plastech.pl z Targów Metal Tools w Toruniu

Relacja Plastech.pl z Targów Metal Tools w Toruniu
Ponad 2 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej, 60 wystawców, trzydniowa możliwość ekspozycji własnych produktów i niestety średnie zainteresowanie ze strony odwiedzających - tak przebiegała pierwsza edycja odbywających się w Toruniu Targów Metal Tools 2007.

Impreza wystartowała w środę, a jej koniec zaplanowano na piątek 18 maja. Zorganizowano ją, bo do tej pory wszystkie targowe wydarzenia branży narzędziowej odbywały się w południowej części kraju. Targi w Toruniu są więc szansą dla firm działających w regionie północnym i dają im okazję lepszego zaistnienia na lokalnym rynku.

Co dokładnie mogliśmy oglądać w Toruniu? Ekspozycja obejmowała m.in. przegląd obrabiarek do metalu oraz innych maszyn specjalistycznych, narzędzi do obróbki metalu, przyrządów i systemów pomiarowych, oprzyrządowania technologicznego obrabiarek, oprogramowania obrabiarek i systemów CAD/CAM oraz usług z zakresu obróbki skrawaniem.

Targi Metal Tools w ToruniuNajwiększym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się, przez cały czas trwania Targów, stoisko należące do firmy Mexim z siedzibą w podwrocławskich Radwanicach. Zajmowało chyba największą powierzchnię i było zagospodarowane przez gabarytowo największe urządzenia. Firma jest krajowym przedstawicielem wielu renomowanych światowych producentów maszyn do obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej.

W Toruniu pokazała m.in. pionowe centrum obróbcze 400 V. Umożliwia ono wiercenie, frezowanie i wytaczanie w jednej maszynie, gwarantuje wysoką prędkość maszyny, pozwala na pracę z użyciem specjalnych narzędzi, a także zastosowanie stołu obrotowego dla czterech lub pięciu osi oraz sond pomiarowych. Działa w oparciu o system sterowania Siemens Sinumerik 802 D.

Jeśli chodzi o jego najważniejsze dane techniczne, to powierzchnia robocza stołu ma wymiary 400 x 900 mm, maksymalne obciążenie stołu wynosi 400 kg, rowki pracują z dokładnością 18 H 7. Moc silnika głównego to 7/11 kW, zakres jego pracy zamyka się w granicach 1500 – 8000 RPM, a całkowita moc sięga 17,7 kW. Maksymalne posuwy trzech osi zawierają się w przedziale 400 – 540 mm. Urządzenie zajmuje powierzchnię 6,1 mkw.

Odwiedzający przystawali przy nim nader często dopytując się o szczegóły działania oraz fotografując je. Popularnością cieszyła się także zlokalizowana na tym samym stoisku szlifierka do płaszczyzn z poziomą osią wrzeciona - model OSH 550.