Relacja wideo z targów Kompozyt-Expo 2013

Relacja wideo z targów Kompozyt-Expo 2013
Tegoroczne targi Kompozyt-Expo były rekordowe - w ciągu dwóch dni halę Targów w Krakowie odwiedziło ponad 2400 osób, o 20 proc. więcej niż przed rokiem. O randze najważniejszego wydarzenia w branży kompozytów w Europie Środkowo-Wschodniej świadczy również fakt, iż swoją ofertę zaprezentowało blisko 170 wystawców, z czego ponad 30 proc. stanowiły firmy zagraniczne.

Niewątpliwą atrakcją targów była możliwość zapoznania się z nowymi technologiami podczas pokazów na żywo. Zwiedzający mogli obejrzeć proces produkcyjny kompozytowej łódki regatowej napędzanej energią słoneczną oraz wykonanych z kompozytów serc, które zostaną zlicytowane na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tradycyjnie podczas targów wręczono nagrody za najbardziej innowacyjne rozwiązania. W kategorii maszyny i urządzenia do obróbki materiałów kompozytowych wyróżniono firmę RPM Technologie s.c. za dozownik do polimerobetonu Sinkmaker, za oryginalność koncepcji i precyzję dozowania surowców sypkich i ciętych włókien z żywicami. W kategorii materiały i surowce do produkcji kompozytów nagrodę otrzymała Grupa CSV Sp. z o.o. za żywicę CRESTAPOL 1250LV, która pozwala obniżenie kosztów i czasu procesu utwardzania żywic w temperaturze pokojowej, jest kompatybilna z włóknami węglowymi i odporność na UV. W kategorii wyroby z materiałów kompozytowych wyróżniono Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik TU Dresden za hybrydowy, stalowo-kompozytowy pojazd elektryczny InEco oraz Politechnikę Wrocławską za kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe do magazynowania biogazu. W końcu, w kategorii technologie wytwarzania materiałów kompozytowych nagrodę otrzymała Politechnika Śląska za stanowisko technologiczne do wytwarzania funkcjonalnych materiałów kompozytowych metodami odlewania do form wirujących.

Zarówno organizatorzy, jak i wystawcy i goście targowi zgodnie podkreślali, iż targi Kompozyt-Expo to doskonała platforma spotkań biznesowych. Sukces targów polega nie tylko na dynamicznym rozwoju branży materiałów kompozytowych, lecz także na zwartej formule wydarzenia. Zaletą imprezy jest także jej specjalistyczny charakter, choć - jak zauważa Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie - pokazy produkcji wyrobów wykonanych z kompozytów są mogą przyciągnąć także osoby spoza branży.

Więcej na temat tegorocznej edycji targów Kompozyt-Expo oraz finalizacji dużej inwestycji Targów w Krakowie w naszym materiale wideo.