Roboty Wittmann - nowa generacja

Roboty Wittmann - nowa generacja

Firma Wittmann jest jednym z największych producentów robotów 3-osiowych wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Swą wysoką pozycję na rynku Wittmann buduje dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i optymalnemu dostosowaniu konstrukcji urządzeń do oczekiwań swych odbiorców.

Potrzeba ciągłego rozwoju spowodowała wprowadzenie do oferty firmy nowej generacji robotów oznaczonych jako serie Wittmann WX, Wittmann seria W9xx i Wittmann Sonic.

wi
WIittmann WX143

wi1
Wittmann Sonic143

Roboty kolejnej generacji wyposażone zostały w nowy układ sterowania R9. W sterowaniu R9  wykorzystano szereg funkcji powstałych w wyniku konsultacji z naszymi klientami. Jedną z takich funkcji jest „asystent video”. W trakcie transmisji sportowych od dawna powszechną praktyką jest powtarzanie kontrowersyjnych lub spektakularnych sytuacji w zwolnionym tempie. Oprócz zwiększenia wartości rozrywkowej dla widzów, widoki w zwolnionym tempie są również używane, aby pomóc sędziom w podejmowaniu decyzji lub w celach szkoleniowych. Ta funkcja jest teraz dostępna również dla robotów Wittmann ze sterowaniem R9. Zadanie asystenta wideo przejmuje cyfrowy bliźniak robota, który jest standardowo instalowany w każdym kontrolerze R9. Cyfrowy bliźniak jest wyświetlany bezpośrednio na TeachBox i może odtwarzać poprzednie sekwencje z dowolną prędkością. Gdy bliźniak cyfrowy uzyskuje dostęp do konfiguracji odpowiedniego robota fizycznego, opcje wyposażenia robota są mu znane i można je odpowiednio wyświetlić. Gdy tylko fizyczny robot przełączy się w tryb automatyczny, bliźniak rejestruje wszystkie zmiany pozycji poszczególnych osi, wejść / wyjść i liczników, a także wszystkie inne wartości operacyjne. Wszystkie dane są rejestrowane z dokładnością 4 ms - i cofają się do 100 sekund w przeszłości. Dostęp do tych wartości można uzyskać w dowolnym momencie podczas nagrywania. Ponadto decydujący jest tutaj fakt, że wykonywane polecenia uczenia są również zapisywane. Przykładem zastosowania w praktyce byłoby zatrzymanie robota z nieznanych przyczyn - z opcją późniejszego wywołania odpowiedniego powtórzenia zdarzenia. Gdy robot zatrzymuje się, nagrywanie danych jest przerywane, a poprzednie 100 sekund jest teraz dostępnych do analizy. Kontroler czasu pokazany na TeachBox umożliwia zdefiniowanie punktu w czasie w pokazanej sekwencji. Zarejestrowane zdarzenie można zarówno cofać jak i przyspieszać w czasie. W momencie analizy robot fizyczny może nadal znajdować się w stanie błędu lub być nieczynny, na TeachBox jest przenoszony tylko cyfrowy bliźniak i wyświetlane są tylko jego zmiany stanu. Funkcja ta zapewnia dodatkową ochronę rzeczywistego robota. Asystent wideo znacznie ułatwia znalezienie przyczyny błędów i wspiera wysiłki, aby zapobiec ponownemu ich wystąpieniu. 

wi2
Wizualizacja funkcji Video Asystent na programatorze R9 TeachBox.

Roboty Wittmann to szeroka gama urządzeń o różnych parametrach i funkcjach. Ta różnorodność pozwala nam na optymalne dobranie właściwego urządzenia do potrzeb i oczekiwań naszych klientów. 

By zapewnić możliwość jeszcze większego wyboru, roboty Wittmann otrzymały w 2019 r nowe rozwiązania konstrukcyjne w zakresie napędów osi obrotowych. Cechą szczególnie przydatną dla użytkowników robotów jest utrzymanie nośności robota pomimo dołożenia kolejnych napędów. W konfiguracji standardowej roboty Wittmann serii WX i W9xx posiadają serwo elektryczny napęd osi głównych X-Y-Z i napęd pneumatyczny obrotu wokół osi C. Przykładowo dla popularnego modelu W921 robot posiada nośność 12 kg. Przy zastosowaniu serwo elektrycznego napędu dla osi C nośność robota pozostaje niezmieniona. Dopiero dodanie kolejnego napędu obrotu w osi B obniża nośność robota do 10 kg. Robot wcześniejszej generacji W821 miał także nośność nominalną 12 kg. Dodanie serwo elektrycznego napędu osi C obniżało jednak tę nośność do 9,7 kg. Kolejny napęd serwo elektryczny w osi B obniżał nośność do 7,7 kg. Kolejną cechą wyróżniającą roboty Wittmann jest zachowanie profilu ruchu w każdej z osi bez względu na ustawione przyspieszenie i opóźnienie. Oznacza to, że niezależnie od specyfikacji wyposażenia robota gwarantowany jest zawsze ten sam czas cyklu. U większości dostawców robotów dołożenie do wyposażenia robotów dodatkowych napędów ma wpływ na szybkość ruchów. Przy dołożeniu dodatkowych napędów ruchów obrotowych ogranicza się wartości przyspieszenia i opóźnienia, z jakimi mogą te roboty pracować. Sytuacja ta nie występuje w konstrukcjach Wittmann.

W wielu aplikacjach, roboty wykorzystuje się do wykonywania innych czynności niż proste funkcje związane z odebraniem wypraski i jej odłożeniem. Wyposażenie robota w wymagane w aplikacji osie obrotowe zapewnienia użytkownikom elastyczność i uniwersalność w ich wykorzystaniu. Roboty stanowią często podstawę systemu automatyzacji, dlatego też ważnym jest możliwość ich wyposażenia w dodatkowe karty sygnałów wejść/wyjść, dodatkowe obiegi próżni i obiegi pneumatyczne a także różnego rodzaju przyłącza np. dla taśmociągów lub w systemy szybkiej wymiany chwytaków.

Różnorodność i elastyczność są oczywiście istotne, ale cechą, która rzeczywiście wyróżnia roboty Wittmann i czyni je tak popularnymi jest ich niezawodność. Zachęcamy Państwa do sprawdzenia naszych możliwości.   


Czytaj więcej:
Roboty 192

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna