Roboty na targach Automaticon 2019

Roboty na targach Automaticon…

Podczas warszawskich targów Automaticon, które odbyły się w dniach 26 - 29 marca br. firmy Universal Robots, OnRobot i Mobile Industrial Robots przy wsparciu polskich partnerów zaprezentowały swoje najnowsze rozwiązania w dziedzinie robotyzacji i automatyzacji procesów technologicznych.

Firma Jorgensen EasyTech zaprezentowała coboty Universal Robots w aplikacji związanej z obsługą maszyn oraz podnoszeniem i upuszczaniem. Robot współpracujący Universal Robots UR10, wyposażony w chwytak OnRobot RG2, wykonywał aplikację pick & place. Wykonując dany ruch robot wykorzystywał informacje zwrotne z chwytaka dotyczące szerokości uchwytu oraz złapania lub nie złapania elementu. Na tej podstawie robot wykonywał zaprogramowaną sekwencję ruchów.

W czerwcu ubiegłego roku Universal Robots wprowadził na rynek nową linię robotów współpracujących e-Series. Coboty UR3e, UR5e oraz UR10e mają m.in. wbudowany czujnik siły i momentu, zmieniony panel uczenia z ulepszonym procesem programowania oraz dodatkowe funkcje bezpieczeństwa.

Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD.

- Robot współpracujący to specyficzny robot przemysłowy, jak sama nazwa wskazuje jest to robot, który może współpracować z ludźmi w bezpośrednim ich otoczeniu - wyjaśnia Marcin Gwóźdź, zajmujący się w Universal Robots rozwojem sprzedaży w Polsce.

UR 10 i chwytak RG2

Robot Universal Robots UR10 wyposażony w chwytak RG2 od OnRobot

Na stoisku Elmark Automatyka zamontowany na ścianie cobot UR3e wyposażony w chwytak OnRobot RG2 odbierał z ustalonego miejsca przedmiot wybrany przez użytkownika, który lokalizował dzięki systemowi wizyjnemu. Następnie przekazywał element robotowi współpracującemu UR10e, który wyposażony w chwytak RG2-FT na podstawie pomiarów siły przejmował element i podawał go użytkownikowi. Otwarcie chwytaka i wypuszczanie elementu następowało także z wykorzystaniem pomiaru siły (nacisku ze strony człowieka).

Chwytak RG2-FT ma wbudowany czujnik siły i momentu oraz czujnik zbliżeniowy. Pozwalają one na bardzo wysoką precyzję w chwytaniu i manipulowaniu detalami.

Firma OnRobot jest międzynarodową firmą z siedzibą w Danii, w klastrze robotycznym Odense. Powstała w czerwcu 2018 w wyniku połączenia trzech firm z branży narzędzi montowanych na końcu ramienia robota (End-of-Arm Tooling): Perception Robotics ze Stanów Zjednoczonych, OptoForce z Węgier oraz właśnie OnRobot. 1 lutego 2019 r. OnRobot otworzył biuro regionalne w Warszawie, którego dyrektorem został Aleksander Marinkovic. Centralna lokalizacja Polski ma umożliwić sprawne zarządzanie działalnością OnRobot w krajach Europy Środkowo - Wschodniej.

- Jednakże polski rynek to również olbrzymi potencjał. Jest bardzo dużo małych i średnich firm, które maja przed sobą robotyzację do wykonania - zaznacza Marinkovic.

RG2-FT
Chwytak RG2-FT

Na stoisku Mobile Industrial Robots, współpracujący robot mobilny MiR500 (maksymalny udźwig 500 kg, powierzchnia postojowa 1350 mm x 920 mm), wyposażony w podnośnik do palet, autonomicznie pobierał i transportował palety. Mniejsze roboty MiR200 oraz MiR100 bezpiecznie nawigowały pomiędzy zwiedzającymi.

MiR500 jest sterowany poprzez intuicyjny interfejs MiR Robot Interface za pomocą smartfona, tabletu lub komputera i może być programowany przez osoby bez specjalistycznego doświadczenia. Robot może być również zintegrowany z obowiązującymi w firmach systemami ERP.

Dzięki możliwości szybkiej i łatwej integracji różnych modułów, MiR500 może być wyposażony w widły do palet, przenośniki, wysięgniki lub inne opcje wspierające szeroki zakres zastosowań.

MIR 500
Robot mobilny MiR 500

Wszystkie zaprezentowane na targach Automaticon 2019 rozwiązania robotyczne mogą być wykorzystywane w procesach związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych i pakowaniem. Najbardziej popularne aplikacje robotów współpracujących wyposażonych w odpowiednie narzędzia montowane na końcu ramienia (EOAT, end-of-arm tooling) to oprócz pick & place, formowanie wtryskowe, montaż, klejenie, dozowanie oraz polerowanie, malowanie, pakowanie i paletyzacja. Z kolei autonomiczne roboty mobilne oferują wsparcie w większości procesów związanych z transportem wewnętrznym i magazynowaniem. Roboty współpracujące, autonomiczne roboty mobilne oraz narzędzia EOAT charakteryzuje łatwe programowanie, elastyczność i bezpieczeństwo pracy w otoczeniu ludzi.

Jacek Leszczyński